Londra ve Aras’ta Mayıs Ayı Şehitleri anıldı

Mayıs ayında şehit düşen Kürdistanlı ve Türkiyeli devrimciler İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen bir etkinlikle anıldı.  Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde yapılan anma,  saygı duruşuyla başladı. Sahne, Kürdistanlı ve Türkiyeli devrimci önderlerin fotoğrafları ile birlikte açlık grevi direnişleri hamlesinde fedai eylem gerçekleştirenlerin fotoğraflarıyla donatıldı. Anmada farklı yıllarda Mayıs ayı içerisinde şehit düşen devrimcileri anlatan bir sinevizyon gösterimi yapılırken, salonda sık sık ‘Şehid namirin’ sloganları atıldı.

Anmada Britanya Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Ercan Akbal,  Londra Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmed Kardu ve Londra’daki açlık grevi direnişçilerinden Nahide Zengin konuştu.

Yapılan konuşmalarda Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Ferhat Kurtay, Eşref Aynık, Mahmut Zengin, Necmi Öner, Halil Çavgun ve Gurbet Aydın gibi Mayıs ayında şehit düşen Kürdistanlı ve Türkiyeli devrimcilerin yaşamları anlatıldı.  Anma yapılan müzik dinletisiyle sona erdi.

Fransa’nın Aras kentinde de Mayıs Ayı Şehitleri için anma etkinliği yapıldı. Siyasal gelişmelerin anlatıldığı etkinlik,  iftar yemeği ile son buldu.

LONDRA