Londra’da ‘öteki’nin sesi: Çiğdem Aslan

Genç sanatçı Çiğdem Aslan, İngiltere’nin başkenti Londra’da çalışmalarını yürüten She’Koyokh Klezmer Topluluğu’nda solist ve birçok dilde şarkı söylüyor.
Çiğdem Aslan, bir Alevi Kürt olarak İstanbul’un çokkültürlü ortamında ‘öteki’lerden biri olarak doğdu ve burada büyüdü. İstanbul’un Rum, Yahudi, Ermeni, Bulgar, Roman ve diğer ‘öteki’leri ile empati kurması zor olmadı. İstanbul Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okurken üniversitenin Müzik Kulübü Grubu ile Rebetiko, Sefarad ve diğer etnik müzik çalışmalarını yürüttü. 2003 yılında İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında master yapmak üzere İngiltere’nin başkenti Londra’ya yerleşen genç sanatçı, burada İngiltere’nin ilk Balkan topluluğu Dunav’a katıldı. Yine Londra SOAS Üniversitesi Rebetiko ve Kürtçe gruplarında da yer aldı.

Müziğin, ailesinin her zaman ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen Aslan, „Kendimi bildim bileli şarkı söylemeyi hep sevdim“ diyor.

Birçok dilde şarkı söylüyor


Aslan, 2008 yılında ise, She’Koyokh Klezmer Topluluğu’na katıldı. Şimdi hem She’Koyokh hem de yer aldığı diğer gruplar ile Avrupa turları ve kültürel etkinliklere katılıyor. Aslan, şimdiye kadar Hollanda, Belçika, İsviçre, Almanya, Bulgaristan, Polonya, İtalya, İskoçya ve İngiltere’nin hemen hemen her yerinde festivaller ve konserlerde yer aldı. Grubun tek solisti olan genç sanatçı, Kürtçe, Türkçe, Yunanca, Ladino ve Sefaradca, Rumca, Bulgarca, Makedonca ve Bosnaca gibi diğer bazı Balkan dillerinde söylüyor. Aslan, „She’Koyokh, Avrupa’nın en saygın mekanlarından sokakta müzik yapmaya kadar, farklı yelpazede performans sergileyen bir müzik topluluğu. 2009’da çıkardığımız albümün ismini bu nedenle ‘Busker’s Ballroom/Sokak Müzisyeninin Balo Odası’ koyduk“ diyor.

Levy ile aynı sahneyi paylaştı

Çiğdem Aslan, 2009 yılında Rumca ve Türkçe İzmir şarkılarından oluşan Songs of Smyrna (İzmir Şarkıları) projesini başlattı. BBC Radyo 3’te bu çalışmaya ilşkin canlı bir oturumda söyleşiye katıldı ve şarkılarını söyledi. Aynı yıl Londra’da Yasmin Levy ile aynı sahneyi paylaşan Aslan, bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Roj Tv’nin programına katıldı.
Geçtiğimiz yıl Goldsmith Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamlayan Aslan, birçok dilde söylediği etnik müzikler ile dünyaca ünlü müzik dergileri fRoots ve Songlines’a konu oldu. Songlines, Aslan için „Sahnede güzel sesiyle taze, doğal ve rahat bir performans sergiliyor. Onun pek çok dilde söylüyor olması gerçek bir değer“ diye yazdı.
Balkan müziği dışında başka müzik tarzlarına da açık olan Aslan, İngiliz folk şarkıcısı Boo Scher ile İngilizce geleneksel müzik kayıt çalışmaları da yaptı. Genç ve yetenekli sanatçı Çiğdem Aslan, şimdilerde Asphalt Tango Alman plak şirketi ile Rebetiko şarkıların kayıt çalışmalarını sürdürüyor.

SUNA KÖSE/LONDRA