Londra’da protesto eylemi

Türk devletinin Güney Kürdistan’a yönelik saldırıları ve Rojava’ya yönelik yeni işgal girişimleri İngiltere’nin başkenti Londra’da önceki gün düzenlenen bir eylemle protesto edildi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının yer aldığı flamaların taşındığı eylemde, üzerinde İngilizce olarak “Türk devletinin işgaline ortak olmayın, Türk devletine destek DAİŞ’e destektir’ yazılı pankart açıldı.Eyleme Galler-Kürdistan dayanışması ve Londra Kürt dayanışma ağı üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda Kürt dostu ve sol sosyalist aktivist katıldı.

Güney Kürdistanlı partilerden YNK İngiltere temsilcilerinin de katılarak destek verdiği eylemde ‘İşgale karşı birlik’ çağrısı da yapıldı.

Britanya Kürt Halk Meclisi eşbaşkanı Ercan Akbal, Türk devletinin bir bütün olarak Kürt halkına düşman hukukuyla yaklaştığını ve dört parça Kürdistan’daki Kürt halkının örgütlülüğünü ortadan kaldırmayı amaçladığını belirtti. Akbal, bu saldırılara karşı Kürt halkının da topyekûn bir seferberlik ve birlik ruhuyla karşı durması gerektiğini söyledi.

Konuşmalardan sonra kitle Hyde Park İstasyonuna kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. İstasyon meydanında çekilen halaylardan sonra eylem sona erdi. 

LONDRA