Macron kaybetti Yeşiller kazandı

Fransa’da Mart’ın ikinci haftasında birinci turu gerçekleşen yerel seçimlerin ikinci turu, korona nedeniyle 74 günün ardından Pazar günü yapıldı. Korona nedeniyle seçmenler maskeyle sandık başına giderken, seçime katılım oranında rekor düşüş yaşandı. Seçmenin yüzde 59’u oy kullanmadı. Macron büyük hezimet yaşadı seçimin kazananı ise Yeşiller ve sol ittifak oldu.  Fransa’da Covid-19 engeline takılan yerel seçimlerin ikinci turu Pazar günü gerçekleşti. Yoğun hijyen önlemleri arasında geçen seçime halkın katılımı ise düşüktü. Virüsün ilk yayıldığı dönem panik ortamında yapılan ilk tur seçimlerde katılım oranı yüzde 45 seviyesinde kalmıştı. İkinci turda katılımı yükseltmek için önlemler sıkılaştırılsa da sandığı gidenlerin oranı ancak yüzde 41’e ulaşabildi.

Macron hezimet yaşadı

Yapılan yerel seçimlerde en büyük hezimeti iktidar partisi yaşadı. Fransa Cumhurbaşkanı EmmanuelMacron’un partisi üçüncü sırada yer alırken, Yeşiller seçime damgasını vurdu. Bordeaux, Strasbourg, Lyon ve Lille kentlerinde belediye başkanlığını Yeşiller kazanırken, Yeşiller ile ortak liste hazırlayan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ise yüzde 50 oyla yeniden seçildi.

Başbakan belediye başkanı

Le Havre kentinde ise iktidar partisinin adayı Başbakan Edouard Philippe ile Komünist Parti milletvekili Jean Poul Lecoq arasında kıran kırana bir savaş sürdü. İktidar için büyük bir prestij kaybıyla birinci turda üçüncü sıraya gerilemenin telafisi niteliğini taşıyan Havre belediye başkanlığı Başbakan Philippe’e geçti. Başbakan’ın istifa edip bu göreve mi geçeceği yoksa kendi partisinden birini mi tayin edeceği ise hafta içi açıklanacak.

Yeşiller öne geçti

Ülke genelinde oylarını arttıran Sosyalist Parti ise eski lideri Martine Aubry’in belediye başkanı olduğu bölgede seçim yarışını 1 puanla kaybetti. Lille’de başkanlığı Yeşiller’e kaptıran Sosyalist Parti’nin genel seçimlerden daha yüksek oy alması ise dikkat çekti. Yine Fransa’nın önemli kentlerinden biri olan Lyon’da merkez sağ kaybederken, Yeşiller öne geçti.

Yeşiller’in başarısını değerlendiren Yeşiller Avrupa Milletvekili Yannick Jadot, “Fransa’da yerel hayatta da daha somut çevreci politikaların hayata geçirilmesi isteğini görüyoruz. Artık kentlerimizde çevreci programların uygulanacağı yeni bir döneme giriyoruz” açıklamasında bulundu.

Sağ yerinde saydı

Seçim analizlerine göre Le Pen’in lideri olduğu aşırı sağ Ulusal Bütünleşme Partisi’nin (RN) daha yüksek oy alması bekleniyordu ancak aksine yerinde saydığı görüldü. Fransa’da korona salgını sonrası halkın büyük bir çoğunluğu sandığa gitmekten kaçınırken, sandığa gidenlerin büyük çoğunluğu ise çevreci ve kentleri koruma sözü veren soldan yana oy kullandı.

SELMA AKKAYA / PARİS