Mahmut Alınak gözaltında

Türk hükümetinin, siyasi soykırım operasyonları her gün onlarca kişinin gözaltın alınmasıyla devam ediyor. Dün de Kürt siyasetçi-yazar Mahmut Alınak’ın da aralarında bulunduğu 40’a yakın kişi gözaltına alındı.

Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak’ın evine dün sabah saatlerinde polis tarafından baskın yapıldı. Saatlerce süren aramanın ardından Alınak, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alındı. Alınak hakkında 4 günlük gözaltı süresi verildiği ve dosyaya gizlilik kararı getirildiği öğrenildi.

Antep’te 12 kişi

Antep merkez ve ilçelerinde sabah polis tarafından yapılan ev baskınlarında 12 kişi gözaltına alındı. Antep Valiliği yaptığı açıklamada “örgüt propagandası yapmak” iddiası ile kent merkezinde ve ilçelerinde 12 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınanların kimlik bilgilerine dair ise herhangi bir açıklama yapılmadı. Gözaltına alınanların Antep İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi.

Tahliyeden üç gün sonra

Van merkezde sabah saatlerinde bir çok eve baskın yapıldı. Yapılan baskın sonucunda 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 17 kişinin İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. Gözaltı sayısının artması bekleniyordu.

Ayrıca Van’da 10 Eylül 2019’da evlerine yapılan baskınla gözaltına alındıktan sonra “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak, HDP Kadın Meclisi üyesi Dilan Yıldız, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyeleri Sait Kılıç, Fikret Doğan ve İbrahim Sungur’un yargılandığı davanın 10 Şubat günü görülen ilk duruşmasında tahliye edilmeleri ardından savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alındı.

Savcılık, Pazartesi günü Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tahliye edilen Yadişen Karabulak, Dilan Yıldız ve Sait Kılıç hakkında mahkeme sonrası verilen tahliye kararına itiraz ederek tutuklanmalarını istedi. Savcılığın itirazını kabul eden Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye edilen 4 siyasetçi hakkında yakalama kararı çıkardı. Yakalama kararı üzerine evlerinde polislerce gözaltına alınan 4 siyasetçi Van TEM Şubesi’ne götürüldü.

Gözleri görmeyen yurttaş

Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Uzgörür (Neynik) Beldesi’nde dün sabah saatlerinde Hükümet Açık’ın evine baskın yapan polisler, görme engelli 52 yaşındaki Açık’ı gözaltına aldı. Gözaltı gerekçesi belirtilmeyen Açık, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

HABER MERKEZİ


Evlerdeki gıdalara el konuldu

Amed ve Batman kırsalında devam eden operasyon sırasında, kışın kullanılmayan evlerdeki gıda maddelerine el konulduğu, doğal mağaraların ise tahrip edildiği öğrenildi.

Binlerce jandarma, polis ve korucuyla 10 Şubat’ta başlatılan askeri operasyon sürüyor. Hava destekli operasyona katılan askerlerin, bölgedeki kırsal mahalle, köy ve mezralardaki evlere baskın düzenlediği belirtildi. Baskınlarda, kış aylarında boşaltılan evlerde bulunan temel gıda maddeleri ile av tüfekleri ve fişeklerine el konulduğu kaydedildi.

Askerlerin, kayalıklar içinde ve altında bulunan doğal mağaralara el bombaları atarak ateş açtıkları ve bunun sonucunda mağaraları tahrip ettikleri öğrenildi.