Mainz’de coşkulu konser

Lale Koçgün ile grubu Yasemin Fil, Ali Erel, Bülent Meral Almanya’nın Mainz kentindeki ilk konserlerini uzun bir hazırlıktan sonra Haus der Kulturen’de gerçekleştirdi. Konserde Mustafa Yeşilyurt, Eser Baki ve Diako Nahid de sahne aldı.

Konser Eser Baki’nin seslendirdiği şarkılarla başladı. Mustafa Yeşilyurt performansına “Miro” şarkısıyla başladı.  “Sağyar” gibi bestesi kendisine ait olan şarkıları da seslendiren Yeşilyurt, Koçgiri dik havası ezgisiyle sahne performansını tamamladı.

Def grubu da sahne aldı

Daha sonra sahne alan Lale Koçgün ve grubu Şahı Merdan, Zeyno (Mikail Aslan’nın albümünde de yer alan Ermenice bir şarkı), Kırmızı Gül (Mustafa Yeşilyurt’a ait bir şarkı) “Gulé Hoynar” parçasını yeniden derleyerek dinleyicilerin beğenisine sundu. Daha sonra Berfin Özmen de klarnetiyle “Zeri zer” şarkısına eşlik etti.

Diako Nahid’in grupla birlikte seslendirdiği Soranî lehçesinde “Le le Sebriye” parçasından sonra,  Kurmancî ve Türkçe olarak “Dersim Dört Dağ İçinde” şarkısı seslendirildi.

Diako Nahid grupla birlikte performansını tamamladıktan sonra grup üyesi Ali Erel’in Mainz Alevi Derneği’nde eğitmenliğini yaptığı Def grubu “Gulé Hoynar” şarkısıyla sahne aldı. Konser geleneksel ezgilerden potpori ile govende durularak sonlandırıldı.

MAİNZ