Mam Celal ve Kürt birliği

Kürt peşmergesi, diplomatı, Kürt önderlerinden birisi ve Irak devletinin Kürt asıllı ilk Cumhurbaşkanı Mam Celal’ı kaybettik. Günlerdir Kürt basın ve yayın organlarında Kürtlerin Mam Celal’i ile ilgili yazılar, onun hayatını, yetmiş yıllık soluksuz mücadelesinin anlatan programlar yayınlandı.

Artı Tv programına telefonla katıldığımda söylediğim gibi Mam Celal sevabı ile günahı ile Kürt tarihine damgasını vurmuş bir şahsiyetti. Ondört yaşında başladığı Kürtlerin özgürlüğü ve Kürdistan mücadelesine aramızdan ayrılıncaya kadar devam etti.

Kıvrak zekalı bir diplomattı. Onun bu özelliği 1961 yılında KDP temsilcisi olarak Kahire’ye yaptığı ziyaret ve C.A.Nasır’ı ikna etmesi ile ortaya çıkmıştı. O zamanlar henüz yirmisekiz yaşlarında çiçeği burnunda bir diplomat, aynı zamanda Kürdistan dağlarında Arap sömürgeciliğine karşı savaşan bir peşmerge komutanı idi. Onu yine 1963 yılında A.Selam Arif’le yapılan görüşmelerde Kürt heyetinin başkanı olarak görüyoruz. Fırtınalarla dolu yaşamında hep zikzaklar vardı. KDP’deki 1966 ayrışmasından sonra kayınpederi merhum İbrahim Ahmet ile birlikte İran’a sığındı. İran’dan aldıkları destek ile bir zamanlar komutan olarak başlarında bulunduğu kardeşleri ile savaştı. Yenilince savaşı bıraktı. 1969’da ise Irak rejiminden aldığı destek ile yeniden Irak ordusu ile birlikte KDP’ye karşı aynı cephede yer aldı.1970 anlaşmasından sonra grubunu dağıtarak tekrar Kürdistan’a döndü. KDP’ye katıldı. 1975 yenilgisinden sonra kendi liderliğinde diğer Kürt örgütleri ile birbirlikte KDP’den ayrılarak Şam’da YNK’yi kurdu. KDP ile yürüttüğü birakujî savaşını 1998 yılına kadar devam ettirdi. Gün geldi KDP Irak tankları ile birlikte kendisini İran hududuna kadar sürdü.

Gün geldi YNK İran’dan aldığı destekle KDP’yi Soran’dan söküp attı.

Mam Celal’i ilk defa Sosyalist Enternasyonal toplantıları için geldiği İstanbul’da kaldığı Hilton Otelinde ziyaret ettim. Yanımda sahibi olduğum “Yeni Ülke”nin dış haberler servisinden bir kadın arkadaş ve Ramazan Ülek vardı. Yaşar Kaya’da bize katılmıştı. Hilton’un terasında kendisi ile sohbet ettik. Sosyalist Enternasyonal’e katılan ilk Kürt lideri idi. Daha sonra 1992 yılının Eylül ayında Turgut Özal ile görüşmek üzere geldiği Ankara’da HEP’i ziyaret ettiğinde karşılaştık. Kürdistan’ın Güney’inde Federal devlet ilan edeceklerdi. PKK’nin huduttaki kamplarını bırakıp Güney Kürdistan’ın içlerine taşınması için arabuluculuk yapmasını istiyordu HEP’ten. Bu görüşmeden onbeş gün sonra 5 Ekim 1992’de Güney Kürdistan’da KDP-YNK/PKK savaşı başladı. Bu savaş olmasa idi belkide bu sıkıntıları yaşamazdık. TC tankları ve ordusu ilk defa Güney Kürdistan’a bu savaş sırasında girdi. Ancak Mam Celal PKK güçlerinin TC ordusu ve Güneyli güçler arasında kalıp imha edilmesine rıza göstermedi. Koridor açarak gerillanın Zele kampına intikalini sağlamıştı. Hem dostluk hem karşıtlık yapardı. YNK 2002 yılında da gerilla ile savaştı. Eğitim gören kırka yakın gerilla adayı bu çatışmada yaşamını yitirdi. Ama aynı Mam Celal Irak Cumhurbaşkanı iken kendisinden PKK liderlerinin TC’ye teslimi istendiğinde “Ben bir Kürt kedisini bile size vermem” demiş ve günlerce Türkiye basının da polemiklere neden olmuştu. Yine hastalanmadan bir hafta önce KCK yönetiminden Sabri Ok ile görüşüp Öcalan’ın özgürlüğü için “Uluslararası bir kampanya” başlatmanın gerekli olduğunu söylemişti.

C.Başkanlığı sırasında Irak hükümeti ile Kürt Yönetimi arasında denge unsuru olduğu gibi Irak’ın dağılmaması içinde yine denge unsuru olmuştu. Renkli bir kişilikti. Bu gün sağ olsaydı, hasta olmasa idi Irak hükümeti ile KBY arasında bugünkü sorunlar yaşanmazdı. C.Başkanı seçildiği zaman yazdığım yazı üzerine Serhat Abi yazısında 39 defa Mam Celal yazmış diye ince eleştiriler almıştım. Onun vefatından sonra günlerce yazılar yazıldı, programlar yapıldı. Ellerinize, dillerinize sağlık. Keşke hayatta ikende birbirimizin kıymetini bilebilseydik. Son lafımızı ilk başta söylemese idik.

Bekide Kürtler arası birliği çoktan sağlamıştık. Ölümü bile Kürtleri biraraya getirdi. Malawa Mam Celal.Oxır bê.

KÜRDİSTAN TARİHİNDE BU HAFTA:

* 1919 ve 1930 ulusal hareketlerinin öncüsü Şex Mehmut Berzenci 9 Ekim 1956’da Bağdat’ta öldü. Berzenci, 10 Ekim 1922’de Güney Kürdistan’da hükümet kurdu.

* 11 Ekim 1992’de PKK ile KDP-YNK güçleri arasındaki çatışmada YXK kurucusu Kürt aydını ve özgürlük militanı Hüseyin Çelebi G.Kürdistan’da şehit düştü.

* 12 Ekim 1997 tarihinde Kürt yazar, aydını ve politikacısı Mehmed Uzun Diyarbekir’de yakalandığı kanser hastalığına yenik düşerek aramızdan ayrıldı.

* 14 Ekim 1989 tarihinde Paris Kürt Enstitüsü tarafından Kürt Konferansı düzenlendi. Konferansa katılan 7 Kürt milletvekili CHP’den ihraç edildi. 

* 14 Ekim 1992 tarihinde Malatya Doğanşehirde gerillaya katılmak üzere yola çıkan 23 Kürt genci TSK tarafından katledildi. Bu gençlerin yalnız iki tanesi silahlı idi.