MED Kooperatifi kongreye gidiyor

Med Üretim ve Paylaşım Kooperatifi 12 Mayıs Pazar günü Düsseldorf’ta 2. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirecek. Kooperatif Sözcüsü Avukat Nihat Kaygalak; ”Yeni dönemde çıkarılacak olan tüm ürünleri Kürdistani isimlerle çıkarmayı hedefliyoruz. Biz bu şekilde kendi markalarımız ve ürünlerimizi üreterek ve pazarımıza hakim olarak kendi ekonomik özerkliğimizi sağlamalıyız” diye konuştu.

MURAT ALPAVUT / DÜSSELDORF

Merkezi Almanya’nın Düsseldorf kentinde bulunan Med Üretim ve Paylaşım Kooperatifi 12 Mayıs Pazar günü 2. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirecek.

Yaklaşık 27 Kürdistanlının öncülüğünde geçtiğimiz yıl kurulan Med Üretim ve Paylaşım Kooperatifi Avrupa’da ilk Kürtçe markalı ürün olan ”Ava Me” adlı suyu üreterek piyasaya sundu. Kongreye ilişkin gazetemize açıklamada bulunan Kooperatif Sözcüsü Avukat Nihat Kaygalak, ”Kongremizle birlikte yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Yeni dönemde çıkarılacak olan tüm ürünleri Kürdistani isimlerle çıkarmayı hedefliyoruz. Biz bu şekilde kendi markalarımız ve ürünlerimizi üreterek ve pazarımıza hakim olarak kendi ekonomik özerkliğimizi sağlamalıyız” dedi.

En uygun model

Kongre öncesinde kooperatif tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kürt halkının ekonomik model olarak seçeceği en uygun modelin kooperatif modeli olduğu ifade edildi. Tarihte olduğu gibi günümüzde de yaşanan tüm savaşların temel nedeninin ekonomik pazarlar için verildiğini unutmamak gerektiği vurgulanan açıklamada devamla şunlar kaydedildi: ”Bugün dünyada hiçbir üründe üretim sıkıntısı yok, tam tersine ihtiyaçtan çok piyasa da fazladan ürün bulunmaktadır. İki kutuplu dünya da bırakın yapsınlar ve sıfır gümrük sınırsız serbest pazar dönemi sona ermiş ve başta ABD olmak üzere tüm kapitalist devletler kendi pazarlarına can simidi biçiminde sarılmış durumdadırlar. Evet, ülkemiz ve Kürdistani pazarımız işgal altında ama Avrupa’da bir Kürdistani pazar oluşmuş durumda. Kime sorsanız gastronomi pazarının en az yüzde 50’sinin Kürtlerin elinde olduğunu fakat bu pazarın altın payını alanın yabancılar olduğunu kabul eder. Dünyada ekonomik model olarak kooperatifi sistemini tercih eden ve çok başarılı sonuç alan Bask halkı olduğu canlı bir örnektir.”

ç

BM resmi rakamlarına göre dünyada 800 bin civarında kooperatifin olduğu ve 1 milyara yakın insanın bu kooperatiflerde yer alan emekçilerden oluştuğu belirtilen açıklamada, AB sınırları içinde 250 bin kooperatif olduğu ve bu kooperatiflere 163 milyon kişinin üye olduğu belirtildi. Sadece Almanya’da 5 bin 688 kooperatif var ve bunların 20 milyon üyesi bulunmakta. Almanya’da özellikle çiftçiler, bahçeciler, üzüm üreticileri, zanaatkarlarının yaklaşık yüzde 60’ı, perakendecilerin yüzde 75’i, fırıncıların yüzde 90’ı, bağımsız vergi müşavirlerin yüzde 65’i birer kooperatife üye olduklarını, yine Almanya’da kooperatiflerde yaklaşık 830 bin insanın istihdam edildiği bilinmektedir. Günümüzde dünyada yaşanan ekonomik krizlerde en az etkilenen ülkelerin ekonomik model olarak kooperatif modelini seçen ülkeler olmasının tesadüf olmadığı belirtilen açıklamada, ”Toplum kendisinin üye ve ortağı olduğu maddi değerlerine sahip çıkmaktadır” denildi.

Yeni bir başlangıç yapılmalı

Bugün Almanya ve Avrupa’da ciddi bir Kürdistani pazar oluştuğu kaydedilen açıklamada, ”Bu pazara sahip çıkmak her Kürt için ulusal bir görevdir” denildi. 2016 yılı başında bu sorumlulukla yola çıkıldığı ve yürütülen tartışmalar sonucunda kooperatifleşmeye gidildiği kaydedildi. Kürdistanlıların özellikle gastronomi alanında ağırlıklı yer aldığının altı çizilerek, ”Halkımızın siyasal, güvenlik, kültürel ve diplomatik alanda sağladığı başarılara denk bir ekonomik modelimizin yokluğu bir kader olmadığı ve ekonomik alanda bir modelin hayata geçirilmesi fikir birliğine varılmıştır” denildi. Rojava örneğinin açık bir realite olduğu belirtilen açıklamada, ”Ekonomik olarak aynı başarıyı sağlayamadığımızı kabul edip ulusal bir ruhla ve ona denk gelecek ciddiyetle yeni bir başlangıç yapmamız gerektiği açıktır” ifadelerine yer verildi.

Ekonomik özerkliğimizi sağlamalıyız

Gazetemize Med Üretim ve Paylaşım Kooperatifi’nin kuruluşu ve bir yıllık çalışmaları hakkında bilgi veren Kooperatif Sözcüsü Avukat Nihat Kaygalak, kooperatifin henüz ilk yılında olmasına rağmen çıkardıkları ”Ava Me” adlı suyun Avrupa’daki Kürt toplumunda büyük bir heyecan yaratığını ve halk tarafından ilgili ile karşılandığını söyledi. Kaygalak, ”yeni olmamızdan kaynaklı olarak gerek suyun tanıtımında gerekse pazara ulaştırılmada yeterli olamadık. Ancak kongremizle birlikte yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Yeni dönemde çıkarılacak olan tüm ürünleri Kürdistani isimlerle çıkarmayı hedefliyoruz. Biz bu şekilde kendi markalarımız ve ürünlerimizi üreterek ve pazarımıza hakim olarak kendi ekonomik özerkliğimizi sağlamalıyız” diye konuştu.

Kaygalak yeni dönem projelerini ise şöyle sıraladı:

  • Kooperatifimiz kısa ve üzün vadede üreteceği tüm ürünleri kendi patenti ile kendi markasını üretecektir.
  • Gastronomi sektöründe imbiss, restaurant, market ve kiosk alanında iş yapan insanlarımıza ve halkımıza kolaylık sağlamak,
  • Ulusal ve uluslararası konferanslar kongreler, seminerler, paneller, düğünlerin yapılacağı kapsamlı salon zincirleri yapmak ve işletmek,
  • İnşaat sektöründe toplumsal ihtiyaç olan konut inşa etmek ve piyasaya sunmak.
  • Kamu ihalelerine müdahil olmak.

Kongre pazar günü Düsseldorf’ta

12 Mayıs 2019 Pazar günü Ellerstr. 84-94 40227 Düsseldorf adresinde saat:11.00’de başlayacak ola  kongreye, MED kooperitifi üyelerinin yanı sıra çeşitli konuklar da katılacak. Kongreye Kürt Ulusal Kongresi (KNK) Eşbaşkanı Nilüfer Koç, HDP eski milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Lezgin Botan, Nursel Aydoğan ile Ekonomist Ahmed Pelda konuşmacı olarak katılacaklar.