Mediapart fişlemenin zeminini hazırlıyor

Mediapart, Rojava’ya gidip DAİŞ’e karşı savaşan enternasyonal devrimcilerin fişlenmesinin gerekçesini hazırlayan haberler yapıyor. Rojava’yı yakından tanıyan yazar Corinne Morel Darleux ise haberin doğruyu yansıtmadığını belirtiyor.

SELMA AKKAYA / PARİS

Geçtiğimiz Pazar günü, Mediapart’ta “İstihbarat servislerinin endişelerini” içeren ve Fransız İç İstihbarat Servisi’nin iç istihbarat raporuna dayandırılan Matthieu Suc imzalı makale, Kürtlerle ilişkilenen ve Kürtlerle dostluk yapan Fransızların fişlendiğini gözler önüne serdi.

Akıllara zarar istihbarat kaynaklarına dayandırılan haber dosyasına göre Fransız istihbaratının, Suriye’de YPG saflarında yer alan ve Fransa’ya geri dönen Fransız solcu enternasyonalistlerin ülkede saldırı düzenlenmesinden endişe duyduğu ileri sürülüyor. Öyle ki şu ana kadar bu pozisyonda olan 100 civarında solcunun yakından takip edildiği iddia ediliyor.

Fransa’daki Mediapart internet sitesinde istihbarat kaynaklarına dayalı haberler anlaşılır bir durum. Alışılmışın dışında olan ise Suriye’de teröre karşı “müttefikimiz” dediği  YPG saflarına katılmış olduğunu belirttiği Fransız solcularının kendi ülkesinde “terör eylemi” yapma olasılığında olacağını düşünen bir Fransa’nın varlığı!

Solcuları kriminalize ediyor

Kendi ülkesindeki muhaliflerin haklı arayışını ‘terör’ diye damgalayan Fransız istihbaratı bunu ise YPG’ye bağlıyor. Erdoğan’dan mı etkilendiler diyesi geliyor insanın! Öyle ki makalede Fransız istihbaratının ülkenin güvenliği için tehdit olarak gördüğü solcu devrimcileri yakın takibe aldığı ifade edilirken, Fransız militanların YPG saflarında saldırı düzenleyebilecek şekilde eğitim almalarından kaynaklandığı aktarılıyor.

Söz konusu saldırı olasılığı ise geçtiğimiz yıl, yıllardır havaalanı yapımına karşı çıkan çevrecilerin, anarşist oluşumların ZAD olarak adlandırılan Notre Dame des Landes bölgesinde direniş sırasında yaşananlara dayandırılıyor. Bölgede Geçtiğimiz yıl Nisan ayında insanlar polis ve jandarma zoruyla tahliye edilmek istenmiş, günlerce direniş sürmüştü. İddiaya göre bu bölgede yaşanan çatışmalar sırasında jandarmaya ait bir helikoptere “ateş açan” (olaylar sırasında ise havai fişekler kullanıldığı iddia edilmişti) kişinin, YPG saflarında yer alan ve Fransa’ya gelen aşırı solcu olma olasılığı! Şu ana kadar yargı önünde ise böylesi bir dosyanın olmadığı biliniyor.  İstihbarat birimlerinin raporları bununla da sınırlı kalmıyor. YPG saflarında eğitim gören bazı Fransız sol militanların bu kez oradan da Kolombiya’ya gidip ‘terörist’ gruplara katıldığı ve saldırılar düzenlediği ifade ediliyor.

Kılavuzu MİT

Fransız istihbaratının söz konusu solcu devrimcilere ilişkin bilgiyi aldığı adres ise MİT. Rapora dayandırılan Medyapart haberinde Suriye’den gelen enternasyonalistlerin tespit edilmesinin ve yakalanması için Türkiye’de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile iş birliği yapıldığı ifade ediliyor.  Bu bilgiler ışığında bazı insanların da Fransız istihbaratı tarafından alındığı ifade ediliyor. Bazılarının ise ülkeye girdikten sonra yeniden YPG saflarına katılmamaları için ülke çıkış yasağı konulduğu ifade ediliyor. MİT’in, özellikle Fransız enternasyonalistlerin Skype programından yaptığı konuşmaları, Paris’e ilettiği ifade ediliyor.

Fransa’da hiçbir yasa ve maddede YPG’nin faaliyetleri ‘terör’ kapsamına alınmazken İçişleri Bakanlığı bünyesindeki istihbari birimlerin bu anlamda YPG ile ilişkilenen kişileri ‘terörist’ damgasıyla fişlemesi ise ayrı bir skandal olarak ortaya çıkıyor.

Matthieu Suc ve Jacques Massey isimleriyle yayınlanan  İstihbarat DGSI, kaynaklı haberde X adlı şahsın Suriye’ye geri dönüşünün oluşturabileceği ‘kamu güvenliğine zarar ve riskler’, ultra-devrimci solun şiddet eylemleri çerçevesinde “hizmet edebileceğinden şüphelenilmesi” vb gerekçelerle sınırdışına mahkeme kararıyla yasak yediği bilgisi ise gerçeği yansıtmıyor. Çünkü söz konusu karar yargı tarafından değil bizzat İçişleri Bakanlığı tarafından hiçbir yargı kararı olmadan alınmış olduğu kişinin avukatı tarafından haberin yayınlanmasının ardından açıklanırken, Medyapart haberini yapanlarında kime hizmet ettiğini ortaya koyuyor. Aynı Medyapart öyleki Notre-Dame-des-Landes’in tahliyesi sırasında jandarma helikopterine ateş atan  adı açıklanmayan kişinin Rojava’nın bir kıdemli olduğu konusunda ikna olmuş durumda. Ateş edildiği denilen ise Fransa’da düğün, kutlama vb sırasında kullanılan sadece ses ve duman yayan havai fişekle hazırlanmış basit bir düzenek!

Türk destekli DAİŞ’e aynı hassasiyet yok

İstihbaratın bu kadar cevval bir biçimde sol militanlar üzerine yoğunlaşırken, sınırları hem de Türkiye’nin izniyle aşıp kendi ülkesinde onlarca terör eylemi yapan DAİŞ’e karşı neden aynı hassasiyeti göstermediği ise merak konusu!

Yazar Darleux’da Mediapart’a eleştiri

Ekososyalist aktivist, Auvergne Rhône Alpes Belediye Bölge Danışmanı ve yazar Corinne Morel Darleux, Mediapart internet sitesinde yayınlanan ve Fransız istihbarat raporuna dayandırılan Fransız radikal solunun Rojava’da eğitim alıp Fransa’da radikal eylemler yapma olasılığınına dair haberi eleştirdi.

Söz konusu makaleyi okurken “radikalleşme ve zombi filmi arasında git-gel” yaşadığını ifade eden Darleux, “kalaşnikoflarla dolu verilen fotoğraflar içinde şapka diyorum. Rojava’yı bilmeyenler tarafından kaleme alınan bu makale insanı endişelendiriyor” ifadelerini kullandı.

Rezil ve çelişkili

Darleux şunları söyledi: “Ve elbette, DAİŞ ile savaşan bu insanların bağlamı veya motivasyonları hakkında da bir makale değil. DAİŞ kurbanları ve mülteci kampları hakkında bir söz değil. Türkiye ile jeopolitik durum da değil. Daha da kötüsü, makale, bu Fransız savaşçılar için, Fransa’nın MİT gizli servisleriyle olan işbirliğini daha da arttıracağından bahsediyor. Rezil ve oldukça çelişkili kelimeler. Kısacası, bu ‘aşırı sol’ militanların katıldığı savaşın içindekiler ve çıkışları hakkında bir söz değil. Ayrıca, İngiltere’de, Kuzey Suriye’ye geri dönen enternasyonalist militanlar, faaliyetleri ne olursa olsun, hapsetmek için olağanüstü bir hal altında yapılan son düzenlemeler üzerine yayınlanınca insan endişe duyuyor. Birkaç Fransız medyasının son dönemde gündeme getirdiği konu kapsamında bu makale ve içeriğinde yer alan rapor, konu hakkında mükemmel bir bilgi kaynağı kabul edilebilir. Ve Mediapart’ın Fransa’da çok fazla yankı yaptığı militan çevrelerin polis ve adli baskısı ile bağlantılı olarak adeta dosyayı teslim ediyor.”

Havai fişekle mi helikopter düşürülüyor?

Darleux, ZAD direnişine de değindi ve Mediapart’ın gerçekleri yazmadığını şu cümlelerle ifade etti: “Konuyla ilgili yapılacak araştırma makaleleri, toplanacak tanıklıklar, analizler kesinlikle olacaktır. Suriye’nin kuzeyindeki durum ve ‘iç güvenlik’, DAİŞ’in yeniden canlandırılması ve hatta antifaşizm, fiziksel altyapı veya silahlı mücadelenin bozulması konularında söylenecek çok şey var. Fakat Fransız gizli servisi DGSI özellikle geri dönenlerle ilgili. ZAD direnişi sırasında helikopter hikayesi yazılıyor. Ateş edildi, roket atıldı vb traji-komik bir durum çünkü kullanılan havai fişek düğünlerde, şenliklerde kullanılıyor. O zaman herkes Rojava’da eğitim almış. Hatta abartı ile Rojava’da en iyi eğitilmiş kişi olduğu sanılıyor. Ben 15 ay boyunca iki kez Rojava’ya gittim. Bu konuda Rojava karnesi ve Suriye’de on gün, savaş ve devrim arasında makaleler yazdım. Rojava’yı tanımak için göz atılabilir. “