Menenjit -I-

Menenjit beyini saran zarların iltihaplanmasıyla oluşan ve tedavi edilmezse işitme kaybı, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen bakteri, virüs ve diğer organizmaların (örneğin mantar) yol açtığı ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. 

Menenjite neden olan bakteri, virüs ve farklı mikroorganizmalar vücuda girdikten sonra kan yoluyla vücut geneline yayılır. Enfeksiyon boğaz veya akciğer gibi vücudun tek bir noktasında başladıktan sonra kan üzerinden diğer organlara ve dokulara yayılır. Normalinde beyin zarı kandaki mikropları filtreleyerek beyni korumaktadır. Ancak bazı insanlarda enfeksiyon bu bariyeri geçerek beyne kadar ulaşmakta ve zarda iltihaplanmaya yol açmaktadır.

En çok bakteriler menenjite yol açmaktadır. Mantar ve diğer mikroorganizmalar yoluyla oluşan menenjit diğer menenjit türlerine oranla oldukça nadirdir ve bu tip menenjit çeşitli hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde görülür. Virüs yoluyla oluşan menenjit bakteriyel enfeksiyonlara karşın genelde biraz daha hafif seyreder.    

Viral menenjit olanların çoğu grip benzeri, yani ateş, halsizlik, baş ağrısı gibi belirtiler gösterirler: 

Daha ciddi viral menenjit vakalarında bu belirtilere ek olarak boyun sertliği, kas veya eklem ağrısı, mide bulantısı ve kusma, ishal, ışığa duyarlılık görülebilir.

Viral menenjit bakteriyel menenjite oranla daha hafif belirtilerle görüldüğü için ergen ve yetişkin hastalar genellikle evinde tedavi edilir. Hastaya bol bol dinlenmesi önerilir, baş ağrısı için ağrı kesici ve mide bulantısına karşı ilaç verilir. Çoğu hastalar 5-14 gün içinde tamamen iyileşmektedir.  

Bakteriyel menenjit uygulanan menenjit aşısıyla büyük oranda önlenebilmektedir. Ancak iyi bilinen ve aşının etkili olduğu bakteri türleri dışındaki bazı bakteriler menenjite yol açabilir. Menenjite neden olan bakteriler vücut dışındaki ortama çok uzun süre dayanamadıkları için bulaşma oranları azdır. Fakat hastayla uzun süreli yakın temasta olan kişilere geçebilirler. Bu bakteriler genellikle hapşırma, öksürme, öpüşme, kişisel eşyaların ortak kullanımıyla bulaşır. Menenjite yol açan bazı virüslere karşı da aşı bulunmaktadır. 

Haftaya da bakteriyel menenjitin belirtilerini ve tedavisini işleyeceğim. 

*KURD-AKAD Kürt Akademisyenler Ağı