Menenjit -II-

Bakteriyel menenjit viral menenjitten daha ciddi bir durumdur. Belirtiler genellikle aniden başlar ve hızla şiddetlenir. En çok bebeklerde ve 5 yaş altı çocuklarda görülmektedir. 

Menenjit olan bebek veya küçük yaştaki çocuklarda şu belirtiler görülmektedir: Yüksek ateş (üç ay altı çocuklarda olmayabilir), el ve ayakların soğuk olması, iştahsızlık, kusma, sinirlilik hali, el vurulduğunda rahatsızlık / kucağa alınmayı istememe, hırıltılı ve hızlı nefes alışverişi, nefes alıp verirken zorlanma, alışılmadık bir tarzda ağlama, inleme, ciltte döküntü, kızarıklık, morluklar, boyun ağrısı / tutulması, bıngıldağın (yan yana iki kafa kemiğin arasındaki boşluk) şiş ve hassas olması, ışığa karşı hassasiyet, nöbetler. 

5 yaş üzeri çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde görülen belirtiler: Ateş, soğuk el ve ayaklar, kusma, uyanmada zorlanma, uyuşukluk hali, şiddettli kas ağrıları, zihin karışıklığı, aşırı sinirli olmak, solgun cilt, cilt üzerinde döküntü, şiddetli baş ağrısı, boyun ağrısı / sertleşmesi, ışığa karşı duyarlılık, havale. 

Belirtilerin hepsi birden görülebileceği gibi bazen bebeklerde sadece birkaç belirti görülebilmektedir. 

Menenjitin ilk belirtileri grip belirtileri ile benzeştiği için doktor muayenesi olmadan hastalığın kesin olarak belirlenebilmesi zordur. Doktor menenjitten şüphelenirse test sonuçlarını beklemeden tedaviye başlayabilir. Çünkü bazı testlerin sonuçları ancak birkaç saat / gün içinde alınabilmektedir.

Fiziksel muayene sırasında menenjitin neden olduğu kan zehirlenmesinin morluk, kızarıklık, kaşıntı gibi belirtilerinin olup olmadığına bakılır. Daha sonra kanda menenjite yol açan bakteri veya virüs olup olmadığını görebilmek için kan testi yapılır. Bunu takiben beyin omurilik sıvısı örneği alınarak bakteri ve virüs incelemesi yapılır. Buna ek olarak iltihabın beyinde herhangi bir hasara neden olup olmadığını görebilmek için bilgisayarlı tomografi çekilebilir. Son olarak enfeksiyonun belirtilerini tespit edebilmek için göğüs röntgeni de çekilebilir.

Bakteriyel menenjitin tedavisi için vakit kaybedilmemelidir. Bu menenjit türü hastanede tedavi olmayı gerektirir. Hastanın durumu çok ciddiyse yoğun bakıma alınabilir. Menenjite yol açan bakterinin temizlenmesi için hastaya antibiyotik verilir. Antibiyotik tedavisi ağız yoluyla veya damar yoluyla yapılabilir. Ek olarak hastaya serum bağlanabilir, oksijen takviyesi yapılabilir. Beynin etrafında oluşan şişliğin azaltılması için kortizonlu ilaçlar kullanılabilir. Eğer antibiyotik tedavisi başarılı olursa hasta genellikle 1,5 hafta süresince hastanede tutulur. Hastanın durumuna göre hastanede kalma süresi uzayabilir.