Mesela‘dan Sergi

Avrupalı sanatçılarla Ortadoğulu sanatçıları bir araya getirmek, arlarındaki etkileşimi ve iletişimi arttırmak adına bir platform oluşturmak ve çalışmalar yapmak amacıyla İsviçre’de kurulan Mesela Derneği, Avrupalı ve Ortadoğulu sanatçıların eserlerinin yer aldığı sergiyi Bern Köniz’de açtı. Kürt sanatçılar Serdar Mutlu, Zehra Doğan ve Efrînli sanatçı Salaam Ahmad’ın eserlerinin yer aldığı sergi 3 hafta boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Ortak yaşama katkı arayışı

Serdar Mutlu, Zehra Doğan’ın yanı sıra Salaam Ahmad, Shireen Ali, Ahmad Al Rayan, Bernhard Chiquet, Werner Neuhaus ve Fiona Ruch’un eserleri de sergi de yer alacak. Köniz Galerie Hausrot’ta açılan sergi ve Mesela Derneği çalışmalarına ilişkin olarak, derneğin kurucularından Özlem Yaşar dernek fikrinin nasıl oluştuğunu şu şekilde aktardı: “Kobanê’ye gerçekleştirdiğimi ziyaret sonrasında, yapılması planlanan açık hava müzesine sanatçılar olarak nasıl katkı sunabiliriz, dedik. Ve sonrasında da neler yapabiliriz, sanatçıları galerilerden çıkarıp, yaşamın içindeki projelere nasıl dahil edebiliriz, Ortadoğu’daki ve Avrupa’daki sanatçıları nasıl yakınlaştırabiliriz arayışı, bizleri bir dernek kurmaya yöneltti. Mesela ismini de öyle seçtik. Hem Kürtçe hem Farsça hem Arapça aynı anlama gelen ender kelimelerden. Avrupalılar içinde okunuşu kolay. İsmi de bu nedenle Mesela diye koyduk. Amacımız Ortak Yaşam oluşurken nasıl katkı sunabiliriz, neler yapabiliriz, sanatçılar arasında nasıl bir yakınlık oluşturarak buna katkı sunabilir, halklar arasındaki deneyim aktarımı için neler yapabiliriz. Bu anlamda çalışmalar yürütmeyi hedefliyoruz.”

Sanatçılar arası köprü

Özlem devamında, Köniz’de açtıkları sergide de Ortadoğulu ve Avrupalı sanatçıları bir araya getirdiklerini, bu tür çabalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi. Mesela Derneği’nin sanatçı, mimar, gazeteci, küratörlerden oluşan kurucuları arasında Özlem Yaşar’ın yanında Samuel Schwarz, Bernhard Chiquet, Werner Neuhaus, Nazım Daştan ve Martin Sturm yer alıyor. Dernek çalışmalarına katkı sunmak isteyenler için de bir banka hesabı mevcut.

IBAN: CH93 8080 8005 9676 2505 8

BERN