Mezar taşlarına dava

Adana’da “İsimsiz bir ihbar” ile üç aile ve mezar taşını yapan iki mermerciye “örgüt propagandası yapmak”tan dava açıldı.

HAMDULLAH KESEN / MA/ADANA

Son üç yıldır mezar taşlarına yapılan saldırılar bu kez BİMER üzerinden mahkemeye taşındı.

Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) 10 Ocak 2018’de Adana’nın Seyhan ilçesindeki Küçükoba Mezarlığı içerisinde mezar taşlarıyla ”örgüt propagandası yapılıyor” iddiasıyla yapılan isimsiz ihbar sonucu Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma açıldı. Bunun üzerine polis mezarlıkta inceleme yaptı. İnceleme sırasında farklı tarihlerde şehit düşen Özgür Ertan, Azad Çakar ve Bedrettin Akdeniz’in mezar taşları tahrip edildi.

Açılan soruşturma neticesinde başsavcılık mezar taşı ustaları İ.V. ve Ü.V. adlı kardeşler ile Ertan’ın babası Abdulhakim Ertan, Çakar’ın babası Mehmet Çakar ve Akdeniz’in annesi Sebiha Akdeniz hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla iddianame hazırladı. İddianameyi kabul eden Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 isim hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açtı. Davanın ilk duruşması ise 12 Aralık’ta görülecek. İddianamede, Ocak 2018’de BİMER’e yapılan isimsiz ihbarda, Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan Küçükoba Mezarlığı’nda bazı mezarlarda “PKK/ KCK/ YPG”nin işaret ve amblemlerinin olduğu gerekçesine yer verildi.

Fotoğraflar suçmuş

 Polislerivn mezarlıkta inceleme yaptığı, söz konusu işaret ve amblemlere el konulduğu belirtilen iddianamede, parçalanan mezarlara dair tek bir ibareye yer verilmedi. Küçükoba Mezarlığı‘nda mermer işi yapan İ.V. ve Ü.V. adlı kardeşlerin, mezar taşlarına propaganda içerikli görüntüler ve yazılar eklediği konusunda istihbarı çalışma olduğu belirtildi. Savcılık, İ.V. ve Ü.V. adlı kardeşlerin yaptığı iddia edilen mezar taşlarıyla ilgili 4’er kez; Ertan, Çakar ve Akdeniz’in ise birer kez “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi.

Davanın ilk duruşması 12 Aralık’ta Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.