Mide kanseri

Mide kanseri en yaygın beşinci kanser türü olarak tanımlanmaktadır ve özellikle yaşlılarda görülmektedir. Erkeklerde, mide kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Dünyada bu hastalığın en çok görüldüğü yerler Japonya ve Çin gibi uzakdoğu ülkeleri ile kuzey Avrupa ülkeleri ve güney Amerika’daki bazı ülkelerdir. Bu coğrafi farklılıklar mide kanserinde genetik faktörlerin rol oynadığını göstermektedir.

Mide kanseri sağlıksız beslenme, obezite, sigara içme ve sürekli alkol alımıyla ilişkilendirilmektedir. Sigara kullanımı mide kanseri riskini altı kat arttırmaktadır.

Mide ağrısı mide kanserinin en sık görülen belirtilerindendir. Bu ağrılar hafif ve rahatsızlık veren ağrılardan şiddetli ağrılara kadar geniş bir yelpazede görülebilir. Ağrı genellikle midenin üst kısmında ortaya çıkar. Mide kanserinin en temel belirtilerinden birisi de aralıklarla üç hafta ya da daha uzun süren hazımsızlık şikayetidir. 50 yaş üstünde olan kişiler ailede mide kanseri varsa bu durumda düzenli olarak kontrol yaptırmalıdır.Sürekli mide bulantısı ve kusma da mide kanserinin sık görülen belirtileri arasındadır. Dışkıda kan da mide kanserine işaret edebilir. Bu durum kendisini dışkı renginin değişmesi, koyulaşması veya tuvalet kağıdında kan ile kendini belli eder. Ancak dışkıda kan mide ülseri ya da hemoroid gibi daha az riski bulunan bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Kan tükürme sık rastlanan belirti değildir, fakat gizli kanama sıktır. Gaz, sık sık geğirme, yemek yerken aniden tokluk hissetme ve yutma güçlülüğü de mide kanserine işaret edebilir. Nedensiz kilo kayıbı ve halsizlik de diğer kanser türlerinde olduğu gibi belirti olarak öne çıkabilir. Hastaların bir kısmında karaciğer büyümesi, karında sıvı birikmesi veya sarılık gibi ilerlemiş hastalık bulguları görülmektedir. İleri evrelerde sol köprücük kemiği üstü lenf bezi büyümesi de görülebilir. Fakat ülser, gastrit ve enfeksiyon gibi diğer sağlık problemleri aynı belirtilere sebep olabilir.

Mide kanseri ilk aşamalarda pek bir belirtiye neden olmadığından dolayı veya belirtiler hafif olduğundan dolayı doktora gitme ihtiyacı duyulmamaktadır. Mide kanserinde en etkili teşhis yöntemi endoskopidir (ucunda kamera olan bir boruyla mideye bakılır). Kesin teşhis konması için midenin şüphelenilen yerlerinden parça alınır ve mikroskobik olarak incelenir.Diğer kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserinde de erken teşhis tedavinin başarı şansını artırmaktadır.