Mor Dayanışma’dan kampanya: ‘Müfredatta İtaat Müftüde Nikah Olmaz!’

Mor Dayanışma müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasaya ve yeni müfredata karşı “Müfredatta İtaat Müftüde Nikah Olmaz” sloganıyla bir kampanya başlattı.

Kampanyaya ilişkin İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) bir açıklama yapan Mor Dayanışma üyelerinden Perihan Koca, kampanya kapsamında 1 Kasım’da kampanya gazetesi çıkaracaklarını, sokağa mor mikrofon uzatarak sokak röportajları yapacaklarını, kampanyanın ele aldığı iki konu başlığına dair pazarlardan mahallelere, fabrikalara kadar broşürler dağıtıp toplantılar yaparak faaliyet göstereceklerini ifade etti.

Koca’nın ardından açıklama yapan Mor Dayanışma üyesi Gamze Özkök, şunları ifade etti:

Kadınların bedenleri ve emekleri üzerinde tahakküm ve denetim mekanizmaları kuran iktidar, kadını özne/birey olmaktan çıkarıp aileyi ve itaatkar anneliği yücelten düzenlemelerle, tecavüzü aklayan sahte çözümler üreten komisyonlarla, hiçbir kadının ve kadın örgütünün fikrini dahi almadan kadın düşmanı yasalar ve eğitim müfredatıyla hayatımızı kuşatma altına alıyor.

Özkök, yeni toplumun inşası için kadınlara yönelik topyekün bir saldırının söz konusu olduğunu belirterek, yeni bir tipoloji yaratmak isteyen egemenliğin bunu eğitim sisteminden başlayarak yapacağını sözlerine ekledi.

Yeni müfredatın cinsiyet eşitsizliğini derinleştirdiğini söyleyen Özkök, “Kazanılmış haklarımızı, yaşamımızı, emeğimizi, bedenimizi, çocuklarımızın geleceğini kadın düşmanı iktidarın ellerine teslim etmeyeceğiz” dedi. 

HABER MERKEZİ