MSD diyalogdan yana

MSD, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın açıklamalarının olumlu bulduklarını ve diyaloga her zaman açık olduklarını belirtti.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın dün basına yaptığı açıklamalara ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

 “MSD olarak, Suriye demokratik muhalefetinin ittifakı çerçevesinde Suriye hükümetiyle diyaloğa hazır olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz” denilen açıklamada, devamla şunlar kaydedildi: “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yayınlanan açıklamalarını takip ettik. Her ne kadar Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine ilişkin birçok konuda görüş ayrılığına sahip olsak da açıklamalarından anladığımız kadarıyla, Suriye’nin parçalanma tehlikesi ve tehditlerine karşı Türkiye faşizminin çetelerine karşı durmak için doğru bir diyalog gerçekleştirmenin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.

Suriye, içinde bulunduğu süreç büyük soykırım ve yıkımı yaşamaktadır. Suriye hükümeti ile Suriye ve topraklarının bütünlüğü, egemenliği temelinde ön koşulsuz diyalog gerçekleştirmeye hazırız.

Şam hükümetiyle diyaloga ilişkin tavrımız Suriye krizinin başından beri değişmemiştir. Eğer Şam’ın bize karşı tavrı olumlu olmuşsa bunu saygıyla karşılar, halkımızın direnişi için gereken bir adım ve Suriye topraklarının her karışının kurtarılması için bir hazırlık olarak değerlendiririz.

Rusya’nın arabuluculuğunda, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile Suriye rejimi arasında varılan askeri anlaşmayı, aradaki güvenin bir nişanesi olarak görüyor; Efrîn’e kadar topraklarımızı Türk işgalciliğinden kurtarmanın bir gerekliliği olarak ele alıyoruz.

Bu temelde Suriye’nin kuzeyini korumak için can veren ve kanı, QSD’nin Kürt, Arap, Çerkez, Ermeni ve Asuri şehitlerinin kanlarıyla karışmış Suriye ordusu askerlerini anıyoruz.

Özerk Yönetim’in Suriye’nin parçalanmasını istediği yönündeki anlayışları boşa çıkarmayı, şehitlerimize bağlılığın bir gereği olarak görüyoruz. QSD, Kuzey-Doğu Suriye halklarının iradesini temsil etmektedir. Bu temelde, bir kez daha Arap ülkeleri ya da uluslararası arabuluculukla gerçekleşebilecek her platformda yer almaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz.

QAMIŞLO