Mücadele edersek kayyum gider

26 gündür süren kayyum protestolarında en ön saflarda yerini alan 80 yaşındaki Xemê Ana, “Mücadele edersek kayyumları tekrar Ankara’ya göndeririz” diyor.

AYŞE SÜRME / MA/WAN

Wan, Amed ve Mêrdîn büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasının ardından başlayan eylemler, 26 gündür devam ediyor. Wan’da sürdürülen Demokrasi Nöbeti’nde baskı, yasaklanma ve engellemelere rağmen eylemciler seslerini duyurmaya devam ediyor. Hemi Akdoğan (Xemê ana) nöbete katılanlar arasındaki en yaşlı anne. Rahatsızlıkları olmasına rağmen her gün nöbetin en ön sıralarında yerini alıyor. Şirnex’in Bêşebab ilçesi Pîrosa köyüne bağlı Zevye mezrasında doğan Xemê ana, yaşamı boyunca devlet baskısına maruz kaldı. Askerler köylerini yakıp yıktıktan sonra Colemêrg’in Gever ilçesine yerleşen Akdoğan ve ailesi daha sonra Wan’a taşındı.

Evimizin yakılışı hala gözlerimin önünde

Yaşamı boyunca hukuksuzluklara karşı mücadele ettiğini, baskılardan dolayı da göç üstüne göç yaşadığını söyleyen Xemê ana, “Kürt olduğumuz için kendi topraklarımızda bile barındırmıyorlardı. Gece evlerimize silahlarla girip işkence yapıyorlar, gözaltına alıyorlardı. İnsanların öldürülmesi, evimizin talan edilişi, yakılışı hala gözlerimin önünden gitmiyor. Nasıl anlatılır ki o günler?” diyor.

Her eylemde önde

Rahatsızlıklarına rağmen tüm eylem ve etkinliklere katıldığını söyleyen Xemê ana, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve açlık grevinde bulunan tutuklulara destek olmak için sürekli eylemde olduğunu anlatıyor. Açlık grevleri boyunca yapılan engellemelerde iki kez gözaltına alındığını hatırlatan Xemê ana, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Ben ve çocuğu açlık grevinde olan birçok anne cezaevinde tutuklulara destek olmak, onların taleplerini duyurmak için bir basın açıklaması yapacaktık. Açıklama yapılmasına izin verilmiyordu. Orada direnince etrafımız bir anda sarıldı. İki polis beni tutup ters kelepçe takarak gözaltına aldı. İki gün gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldım. Daha sonra yine Sayın Öcalan için oturma eylemi yaptığımız için evlerimize baskın yapıldı. Yine gözaltına alındım. Yurt dışı yasağı ve ayda bir kere imza atmaya gidiyorum. Fakat yine mücadeleden vazgeçmedik. Annelerle birlikte her zaman alanlarda olmaya devam edeceğiz.”

Ankara’ya göndereceğiz 

Şimdi ise belediyelere kayyum atanmasına yönelik yapılan nöbetlere katıldığını ifade eden Xemê ana, “Daha önce de kayyum atandı. Nasıl ki o zaman kabul etmediysek şimdi de kabul etmiyoruz. Bu halk kayyumları istemiyor ve kayyumları iradesi olarak görmüyor. İrademizle seçtiğimiz halkın belediyelerinin gasp edilmesini kabul etmiyoruz. Daha önce belediyelerimize rahatlıkla girebiliyorduk. Belediyelerimiz bizi dinliyor, sorunlarımıza çözüm buluyordu. Fakat kayyumlar geldiğinden beri belediyelere ayak basılmaz oldu. Ayrıca bu halk, kayyumun kim olduğunu da bilmiyor. Tüm bu zulüm zorbalık Kürt olduğumuz için yapılıyor. Artık bıraksınlar rahat nefes alalım. Bizimle uğraşmaktan vazgeçsinler. Ben inanıyorum ki sonuna kadar mücadele edersek, bu kayyumları tekrar Ankara’ya göndereceğiz” diye konuştu.