Mücadeleyi büyütelim

Avusturya’nın başkenti Viyana, Almanya’nın Köln, Wuppertal ve Belçika’nın başkenti Brüksel’de faaliyet yürüten kadın meclisleri yıllık kongrelerini gerçekleştirdi. Kongreler, kadın özgürlük mücadelesi uğruna şehit düşenlerine yanı sıra erkek ve devlet şiddeti sonucu yaşamını yitirenlere adandı. Siyasal gelişmelere ve kadının kurtuluş mücadelesinde kadın örgütlülüğünün önemine değinen konuşmaların yapıldığı kongrelerde yıllık faaliyetler değerlendirildi, ardından meclis seçimlerine gidildi. Kongreler, Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-E) perspektifleri doğrultusunda gerçekleştirildi.

HABER MERKEZİ

 


Avesta’dan meclisleşme kararı

Viyana’da 10 yıldır komün örgütlenmesi şeklinde çalışma yürüten Avesta Kürt Kadın Derneği, meclisleşme kararı aldı. Eğitim, Sosyal, PYD-JIN, Örgütleme, Dış ilişkiler komisyonları oluşturulurken, St. Pölten ve Ternitz Komünleri dahil 31 kişiden oluşan meclis kuruldu. Meclis örgütlenmesiyle yeni yıla daha güçlü kararlaşmalarla girileceği kaydedildi.


 

Köln’de 50 kişilik meclis

10. yılında kongresini gerçekleştiren Köln kentindeki Viyan Kadın Meclisi önümüzdeki dönem için 50 kişilik bir meclis oluşturdu. Meclis sözcülüğüne ise Adalet Tüysüz, Feride Halitoğlu, Yıldız Aydeniz seçildi.

Kongrede konuşan YJK-E temsilcisi, Avrupa’daki Kürt kadınların öncülük rolünü oynayabilmesi için kendisini daha güçlü örgütlemesi gerektiğine vurgu yaptı.


Öz örgütlülüğe vurgu

Wuppertal’da faaliyet yapan Şehit Viyan Kadın Meclisi de 10. Olağan Kongresi’ni onlarca kadının katılımıyla gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını TJK-E adına Zeynep Dersim yaptı. Dersim, konuşmasında sürecin ağırlığına değinerek, kadınların var gücüyle çalışmalara katılması gerektiğini söyledi. AKP iktidarının yenilgisinin Kürt kadınları eliyle gerçekleşeceğini vurgulayan Dersim, Kürdistan’da yapılan katliamlara karşı sessiz kalınmamasını istedi.

Kadın meclislerin önemi, kadının öz gücü ve öz örgütlülüğüne dikkat çeken Dersim, her yerde komisyonlar oluşturarak, kadın ve toplum sorunlarını çözerek, güçlü örgütlenmelerin yaratılması gerektiğini belirtti.

29 kadının seçildiği yeni meclisin sözcülüğüne Aysel Azar, Semra Temel ve Fatma Özer getirildi. Örgütleme, dış ilişkiler, sosyal, adalet, barış anneleri, kültür ve inanç komisyonları oluşturuldu.


Brüksel’de de Kongre

Brüksel’de kadın çalışmaları yürüten Şehit Beritan Kadın Meclisi  de yeni döneme 25 kişiden oluşan meclisle girdi. Kongrede yeni dönemin eş sözcüleri de seçildi.

Kongreler, alkışlar eşliğinde atılan ‘Bê Serok Jiyan Nabe’ ve ’Jin Jiyan Azadî’ ve ‘Şehîd Namirin’ sloganları ile sona erdi.