Multiple Skleroz (MS) -1

SAÐLIK

Merkezi sinir sistemi sinir sisteminin en büyük bölümünü teşkil etmektedir. Beyin ve omurilikten oluşmaktadır. Merkezi sinir sistemindeki sinirlerin çevresinde ‘miyelin’ adı verilen koruyucu bir madde bulunmaktadır. Miyelin, merkezi sinir sistemindeki akson olarak adlandırılan sinir liflerinin mesajları iletmesine yardımcı olur. Bu maddenin zarar görmesi ile mesajlar yavaş veya bozuk iletilir ya da hiç iletilmez ve Multiple Skleroz denilen hastalık ortaya çıkar. 

Multiple Skleroz otoimmün bir hastalıktır: Vücudun bağışıklık sistemi beyin ve omurilikte miyelini yani kendi dokusunu yabancı madde zannederek ona saldırır. Daha sonra ise sinir uzantıları ve sinir dokusu tahrip olur. Başlangıçta sinir sisteminde bol yedek sinir hücresi olduğundan olay telafi eder. Fakat ilerledikçe yedek hücrelerin azalmasıyla birlikte kalıcı engelller oluşturur. 

Bağışıklık sisteminin saldırdığı ve tahrip ettiği sinire göre Multiple Skleroz hastalığı farklı bulgular ortaya koymaktadır. Ataklar halinde kendini gösteren hastalık, her kişide farklı şiddet, sıklık ve bulgularla ortaya çıkabilmektedir. Her Multiple skleroz hastasının hikayesi diğerinden farklılık göstermektedir. 

Multiple Skleroz genellikle 20 ile 40 yaş arasında ortaya çıkmaktadır ve bu yaşta en sık engel oluşturan beyin hastalığıdır. Kadınlarda erkeklere oranla hastalık 2 katı fazla görülmektedir. Nadiren çocuklarda ve ileri yaşta da multiple skleroz hastalığı kendisini göstermektedir. 

Multiple Skleroz’un en sık görüldüğü yerler Kuzey Amerika, Kanada, Avustralya ve İskandinav ülkeleridir. Asya, Afrika, Japonya’da ise az görülür. Multiple Skleroz kendisini Türkiye’de orta sıklıkta göstermektedir.

Hastalığın kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Multiple Skleroz hastalığında irsiyetin rolü çok azdır. MS tanısı konan bir hastanın ailesinde ikinci bir MS’li hastanın çıkma olasılığı, MS görülmeyen ailelere göre daha fazladır. Ancak yine de çok nadiren bir ailede birden çok hasta görülmektedir. 

Önümüzdeki hafta hastalığın belirtilerini ve tedavisini işleyeceğim.