Multiple Skleroz (MS) II

Multiple Skleroz hastalığının belirtileri rastgele, herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Bunların başlangıcı net olmayabilir. Belirtiler birkaç ay, gün veya saat sürebilir. Bazı belirtiler ise kalıcı olabilir.

Multiple Skleroz hastalığının başlıca belirtileri: Ellerde ve ayaklarda hissizlik veya karıncalama, ağrı, yorgunluk, baş dönmesi, kas kuvveti kayıbı, kaslarda kasılma veya sertlik, yürümede zorlanma, denge sorunu, beceri kayıbı, hafıza ve düşünme sorunları, bulanık veya çift görme, geçici görme kayıbı, mesane ve bağırsak sorunları. Konuşma bozuklukları, yutmada zorluk ve depresyon da multiple skleroz hastalığının belirtileri olarak ortaya çıkabilir. 

Multiple Skleroz tanısını koymak için basit bir test yoktur. Hastalığın tanısını koymak güç olabilir ve biraz zaman alabilir. Tıbbı hikayeye ve muayeneye dayanarak klinik tanı konulur. Nörolojik muayenede hareketler, refleksler ve görme gibi duyusal beceriler test edilir. MR tomografisi aracılığıyla beyin ve omuriliğin görüntüsü oluşturularak merkezi sinir sistemindeki iltihaplı ve hasarlı doku bölgeleri görülebilir. Bunun yanı sıra elektrik sinyallerinin beyin, göz, kulak ve deri arasında hangi hızla dolaştığı ölçülür. Multiple Skleroz hastalığında sinir hücreleri içindeki elektrik sinyaller yavaşlar. Beyin omurilik sıvısı örneğinin alınması da Multiple Skleroz hastalığının tanısı için kullanılan bir tespit yöntemidir.  

Hastalığın tam tedavisi bulunmamaktadır. Tedaviler Multiple Skleroz’un ataklarını ve onların etkilerini azaltmaya yöneliktir. Atakların süresini ve etkisini azaltmak için yüksek doz kortizon tedavisi uygulanmaktadır. Kortizon tedavisi genelde sınırlı gün ile yapıldığından yan etkileri fazla bulunmamaktadır. Kortizon tedavisinin yeterince etki göstermediği veya çok sık atak geçiren hastalarda interferon isimli ilaç ile tedavi yapılmaktadır. Bu ilaçlar bağışıklık sisteminin miyeline (sinir etrafındaki zar) karşı tepkisini baskılayan ilaçlardır. Fizik tedavisi ve hastanın kendince uyguladığı egzersizler de önemlidir. Böylelikle kemikler güçlenir ve kaslar sıkılaşır. 

Ataklar sonucu zarar gören sinir yapısı zamanla vücut tarafından tamir edilir. Ancak ataklar belli sinir bölgelerinde sık gelişirse bu mekanizma işlemiyebilir ve kalıcı hasara yol açar. Bazı hastalar akupunktur, meditasyon ve bitkisel ilaçları belirtileri azaltmak için ek olarak yararlı bulurlar.