Müslüm Elma’ya özgürlük istediler

Almanya’nın Münih kentinde tutuklu bulunan Müslüm Elma’nın özgürlüğü talebiyle Almanya’nın Berlin,  Ulm ve Duisburg kentlerinde eylemler yapıldı.

“Müslüm Elma’ya Özgürlük Komitesi”nin çağrısıyla Avrupa’nın bir çok kentinde eylemler gerçekleşti.

Eylemlerin adreslerinden biri de Almanya’nın başkenti Berlin oldu. Cuma günü akşam saatlerinde devrimci tutsak Elma’ya özgürlük talebiyle Kotbuseer Tor Celalettin Kesim meydanında bir miting yapıldı. Berlin’de Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından organize edilen mitinge Berlin Özgür Kürdistanlılar Toplumu Merkezi (NCKA), Alman Marxsist Parti (MLPD), Alman Sol Parti Federal Milletvekili Gökay Akbulut, Azadi Kurumundan Elmar Nabi Kimran ve Müslüm Elma’nın avukatı Dr. V. D. Ehrens destek amacıyla katıldı.

Mitingde yapılan bir açıklamada Müslüm Elma’nın faşist 12 cuntası döneminde Amed zindanında ağır işkencelere maruz kalarak toplam 22 yıl tutsak edildiği ve son yıllarda da Almanya’da hukuksuz bir şekilde içeride tutulduğu kaydedildi.

ATIK adına İbrahim Yılmaz, “Almanya’da faşist Türk devletiyle varılan kirli ilişki ve anlaşmalar neticesinde Kürdistan ve Türkiyeli devrimcilere hiçbir hukukta olmayan uygulamalarla keyfi bir şekilde içerde tutulmaktadır” dedi. Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Rojava ve Suriye’de halklara uygulanan soykırımların yaşandığı bir dönemde, devrimle sonuna kadar dayanışmada olduğumuz bir dönemde Müslüm Elma ve tüm devrimci tutsaklar onurumuzdur diyerek sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Ulm kentinde de aynı amaçla bir miting yapıldı.  Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından başlatılan ‘Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası’ çerçevesinde, Ulm çarşı merkezinde enformasyon çadırı açıldı. Standa AGİF, ADHK, KON-MED, SYKP ve MLPD gibi kurum ve kişiler de katılım sağlayarak, destek verdi. MLPD adına konuşma yapıldıktan sonra, etkinlik Çav Bella şarkısıyla son buldu.

Almanya’da TKP/ML yöneticisi olmakla suçlanan ve 15 Nisan 2015’den bu yana tutuklu bulunan Müslüm Elma’ya özgürlük talebiyle Duisburg kentinde bir eylem gerçekleştirildi.  “Müslüm Elma’ya Özgürlük Komitesi”nin çağrısı üzerine bu Cuma günü akşamı kent merkezinde bir miting yapıldı. Eylem boyunca “Müslüm Elma’ya özgürlük” ve “Tüm siyasi tutsaklara özgürlük” sloganları atıldı.

 BERLİN/DUISBURG/ULM