Mısır’dan federalizme destek

PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, son dönemlerde Mısır hükümetiyle görüştüklerini bilgisini vererek ‘’Kahire yönetimi, Demokratik Konfederalizm sisteminin Suriye halklarının lehine olduğu konusunda ikna oldu ve projemize destek verdi“ dedi. 

Avrupa’nın birçok yerinde Rojava Demokratik Özerk Yönetimi temsilciliği açılmasına öncülük eden Demokratik Birlik Partisi (PYD) yakın zamanda Mısır’ın başkenti Kahire’de büro açmak için görüşmelerini sürdürüyor. 

Kürtlerin dünyada saygınlığını artırmasından ve siyasi olarak güçlenmesinden rahatsız olan AKP’nin maşası medya ise PYD’nin Kahire’deki diplomatik temaslarını ‘Mısır, PYD’ye para ve silah yardımı yapıyor’ yalanıyla servis etti. Haberleri yalanlayan PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, ‘’Silah yardımı olmadı“ dedi. Mısır ile askeri değil siyasi ilişkiler geliştirmek istediklerini belirten Muslim, Kahire yönetiminin Demokratik Konfederalizm projelerine destek verdiğini de ekledi.

Rojava’nın siyasi iradesi PYD’nin Eşbaşkanı Salih Muslim ile Mısır’daki temaslarından, Minbic operasyonuna kadar birçok konuyu konuştuk. İşte sorularımız ve Muslim’in yanıtları: 

Mısır’daki diplomatik temaslarınız nasıl geçti? 

Mısır ile 2011’den beri ilişkilerimiz var. Hiçbir zaman Mısır’dan uzak olmadık. Görüşmelerimiz oldu ve şimdi de sürüyor. Biliyorsunuz Mısır devlet olarak Ortadoğu’nun temel ülkelerinden birisidir. Bunun için de Mısır ile görüşmemiz gayet normal. Mısır yönetimi ile ilişkilerimiz karşılıklı anlayış içinde devam ediyor. 

Peki Mısır yönetiminin Rojava ve Suriye politikası konusunda neler söylebilirsiniz? 

Mısır’ın politikası yönetimde kimin olduğuna göre değişiyor. Daha başlarda Mısır’la görüşmelerimiz sık oldu, hatta Mursi’den önce de vardı. Ancak Müslüman Kardeşler’in liderlerinden Mursi döneminde ilişkilerimiz kısmen sekteye uğradı. Daha sonra yönetime bildiğiniz gibi Sisi geldi.

(Türkiye’nin desteklediği ve AKP ile yakın ilişkileri içerisinde olan Müslüman Kardeşler üyesi Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 2013 yılında Abdülfettah El Sisi öncülüğündeki ordunun darbesiyle devrilmişti. Mursi halen cezaevinde ve ağır hapis cezalarına çaptırılmış durumda. Şu an yönetimde ise Mursi’yi deviren komutan Sisi var.) 

Şimdi ilişkileriniz ne durumda?

Mısır, Suriye’den politik olarak hiçbir zaman uzak olmadı. Biz de tabii Suriye’deki demokratik muhalefetin bir parçası olarak Kürt sorununu anlatmaya çalışıyoruz. En son görüşmemizde de Kuzey Suriye Federasyonu’nun ilanı konusunda bilgi almak istediler. ‘Federasyonla amacınız nedir, Suriye’yi parçalamak mı istiyorsunuz?’ gibi sorular yönelttiler. 

Biz de böyle bir şeyin olmadığını belirterek onlara projemizin asıl amacının Suriye halklarının özgür ve eşit bir biçimde birarada yaşamasını sağlamak olduğunu anlattık. Görüşmelerin sonunda Mısır yönetimi Demokratik Konfederalizm sistemimiz konusunda ikna oldu. 

Zaten beş yıldır savaşın sürdüğü Suriye’nin artık bir parti veya kişinin diktatörlüğünün altında olamayacağını onlar da biliyor. Çözümün merkezi olmayan bir yönetimde olduğunun farkındalar.

Türk basınında, Mısır yönetimiyle görüşmeleriniz konusunda birçok spekülasyon yapıldı. ‘PYD silah ve mali yardımı yapıldı’ şeklinde haberler verildi. Tüm bunlara karşı neler söylersiniz.

Hayır, öyle bir şey yok. Mısır zaten kendisi fakir bir ülkedir. Silah yardımı şu ya da bu olmadı. Mısır’ın Arap alemine etkisi çok büyüktür. Biz de Ortadoğu’da böylesi etkili bir devletin projemizi ve amacımızı anlaması için görüşmelerde bulunuyoruz. Görüşmelerimiz siyasi çerçevede devam ediyor. 

Mısır da biz de DAİŞ’e karşı savaşıyoruz. Mısır’ın, Libya ile sınır olması bu ülkeyi her zaman DAİŞ tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Mısır’ın Sina yarım adasında son yıllarda DAİŞ menşeili patlamalar ve tehditler sürüyor. Aynı tehlike ile mücadele ettiğimiz için de birbirimizi iyi anlıyoruz. 

Temsilciliklere Kahire de eklenecek mi? 

Tabii ileride olabilir. Arap aleminden uzak olmayacağımıza/ olamayacağımıza göre Kahire’de de büro açmayı planlıyoruz. Bunun gerçekleşmesi tabii biraz da Mısır’ın kanunlarına bağlıdır.  

ABD’de de büro açacağınızı duyurmuştunuz. O konudaki çalışmalar hangi aşamada?

ABD’deki temasları Demokratik Suriye Meclisi temsilcileri yürütüyor. Biz PYD olarak onlarla yardımlaşıyoruz. Sinem Muhammed (Rojava Yönetimi Dışilişkiler Sorumlusu) ve İlham Ehmed (Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı) de ABD’de çeşitli görüşmeler yapıyorlar. Nasıl gelişeceği önümüzdeki sürece bağlıdır. 

Suriye’de DAİŞ’in zulmünden ve savaştan kaçanlar daha güvenli buldukları Rojava’ya göç ediyor. Ancak AB‘den gerekli desteği göremiyorsunuz…

Rojava’da birçok mülteci kampı var. Yerlerinden olan onbinlerce insan Kobanê, Efrîn ve Cizirê kantonuna sığınmış durumda.  Sadece Efrîn’de 50 binden fazla kişi var. Birleşmiş Milletler’le  beraber bir çalışma olursa bu mülteci sorunu konusunda başka çareler bulunabilir. Demokratik Suriye Güçleri’nin denetimindeki bölgelerde mesela Halep’te göçzedeler için güvenli bir bölge kurulabilir. Uluslarası güçler ve Birleşmiş Milletler yönetiminde bir çalışma olursa bizim yönetimimiz de destek verir. 

Son olarak Minbic operasyonundaki son durumu sormak istiyorum…

Cerablus ve Minbic de Rojava’nın bir parçasıdır. Demokratik Suriye Güçleri’nde savaşanlar da o bölgenin çocuklarıdır. 

Minbic şu anda çembere alınmış durumda. Uluslarası güçler de operasyona destek veriyor. Ancak DAİŞ, maalesef sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor. Bu nedenle de QSD savaşçıları çok dikkatli ilerliyor. Bu da operasyonu ister istemez yavaşlatıyor. Ama eninde sonunda Minbic DAİŞ’ten kurtarılacaktır. Orada bulunan komutanların söylediğine göre çok yakında müjdeli haberler alacağız. RAMAZAN MARANKOZ/
HABER MERKEZİ