Narkoz riskleri – 1

Gösterilen tüm özene rağmen bazı durumlarda yaşamı tehdit edebilecek ve ek tedavi prosedürleri/ ameliyat gerektirebilecek komplikasyonlar oluşabilir.

Enjeksiyon iğneleri, kanül veya katetere bağlı kan damarı ve sinir hasarı geçici veya bazı durumlarda kalıcı şikayetlere neden olabilir. Örneğin iç kanama ve daha nadiren şiddetli kanama, ağrı, uyuşma ve hareket bozuklukları görülebilir. Bu durumlar söz konusu olursa tedavi uygulanması gerekebilir. Kalıcı kanül veya kateterin uygulandığı bölgede enfeksiyon meydana gelebilir. Olası sonuçlar arasında bölgesel damar iltihaplanması, apse ve doku ölümü bulunur. Bazı durumlarda enfeksiyon yaşamı tehdit eden kan zehirlenmesine neden olur. Anestezi sırasında baskı, zorlama veya aşırı gerginlik nedeniyle cilt, doku ve sinir hasarları veya aşırı durumlarda kollarda/ bacaklarda “bası yaraları” meydana gelebilir. Bu “bası yaraları” genelde birkaç ay içinde iyileşir, ancak bazen kalıcı da olabilir.

Anestezi sırasında veya sonrasında mide bulantısı ve kusma, kaşıntı, cilt döküntüsü, solunum ve dolaşım sorunları şeklinde istenmeyen ilaç etkileri ve hafif alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Ciddi alerjik reaksiyonlar ve başka nedenlere bağlı yaşamı tehdit eden komplikasyonlar (kalp, dolaşım, solunum ve organ yetmezliği gibi) nadiren görülür. Bunlar şartlara bağlı olarak ağır müteakip sonuçlara neden olabilir (beyin hasarı, diğer organ hasarları, felçler). Kan pıhtısı oluşumu veya kan pıhtısının taşınarak bir damarı tıkaması yani emboli / tromboz ciddi, yaşamı tehdit eden sonuçlar (akciğer embolisi, inme, kalp krizi) doğurabilir. Tükürük veya mide içeriğinin akciğere akması (aspirasyon) ölümcül sonuçlara yol açmakla birlikte, gıda ve içecek tüketmeme kuralına uyulduğu takdirde çok nadir görülür. Boğulma, akciğer yetmezliği ve kalıcı akciğer hasarı riski söz konusudur. Tüpün ve nadiren gırtlak maskesinin yerleştirilmesi veya çıkarılması sırasında solunum yolları kramp şeklinde kapanabilir ancak bu sorun ilaç tedavisiyle kısa sürede giderilebilir.

Haftaya anestezinin diğer risklerini ve narkoz sonrası dikkat edilmesi gereken hususları işliyeceğim.