NATO’nun geleceği masada

 Macron’un “Beyin ölümü gerçekleşti” dediği NATO, Londra’da 70’inci kuruluş yıl dönümü vesilesiyle zirvesini yapıyor. Savaş karşıtları ise Kuzey ve Doğu Suriye’ye işgal saldırısı başlatan ve çeteleriyle birlikte çok sayıda savaş suçu işleyen Erdoğan’ı protesto için sokaklara çıkıyor.

ALADDİN SİNAYİC / LONDRA

İngiltere’nin başkenti Londra’da bugün başlayan ve iki gün sürecek olan NATO zirvesinde Türkiye’nin Rojava’ya yönelik saldırıları ve Türkiye’nin Rusya ile olan askeri işbirliği temel gündemlerden birisi olacak. Aralarında Britanya Kürt Halk Meclisi ve Savaşı Durdur Koalisyonu’nun da bulunduğu çok sayıda kurum bugün Londra’da Erdoğan ve NATO’yu protesto edecek.

NATO’nun kuruluşunun 70’inci yılına denk gelen Londra zirvesi, NATO’nun geleceği açısından da önemli bir zirve olarak yorumlanıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” belirlemesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın sürekli ‘Avrupa’lılar maddi sorumluluklarını yerine getirmiyor” çıkışı ve Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal saldırılarından sonra NATO’nun Baltık devletleri ve Polonya için hazırladığı Savunma Planı’nı veto etmesi zirveyi meşgul edecek temel tartışmalar olacak.

Riskli bir zirve

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ajandasında Suriye Demokratik Güçleri’ni (QSD) ‘terör örgütü’ kabul ettirme, Rojava’ya yönelik işgal saldırılarını meşrulaştırma ve etnik temizlik planlarına destek alma var. İngiliz Times gazetesine NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Londra zirvesinin çok riskli olduğunu belirterek ABD, Fransa ve Türkiye’nin bu zirveyi altüst etme ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Dengesiz Türkiye faktörü

İngiltere’nin önemli gazetelerinden Financial Times (FT) NATO’nun Londra zirvesini konu aldığı başyazısını “NATO ortak amacını yeniden ortaya koymalı” başlığıyla verdi. Başyazıda “Erdoğan hükümetinin davranışları artık o kadar dengesiz bir hal aldı ki bazıları ülkenin NATO’dan atılması gerektiğini söylemeye başladı. Ancak Türkiye’yi Batı ittifakından atmak Batı’nın düşmanlarının işine gelir. Özellikle Rusya, bir süredir NATO’yu bölme ve Türkiye’yi kendi yörüngesine çekmeye çalışıyor’’ denildi.

Erdoğan’a yanıtı verilmeli

Yazının devamında “NATO müttefikleri için iyi bir seçenek, bu haftaki zirveyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sert ve birleşmiş bir mesaj vermek, ona dayanışmanın iki taraflı olduğunu hatırlatmak olur” denildi.

Büyük protesto hazırlığı

Öte yandan bugün başlayan zirve başkent Londra’da binler tarafından protesto edilecek. İngiltere’nin savaş karşıtı en büyük sivil toplum örgütlerinden birisi olan Stop The War Coalition, Kürt Halk Meclisi ve Kurdistan Solidarity Campaign öncülüğünde bugün saat 16:00’da Trafalgar Meydanında toplanıp yürüyüşe geçilecek. Protesto yürüyüşü Trafalgar Meydanından Kraliçe Elizabeth’in NATO liderlerine akşam yemeği vereceği Buckingham Palace’ta son bulacak. Kalabalık geçmesi beklenen protesto eylemi Buckingham Sarayı önünde yapılacak mitingle son bulacak.