NATOPA’nın başkan yardımcısı: HDP’li Pir

28 farklı ülkeden milletvekillerinin katıldığı NATOPA Genel Kurulu’nda Erdoğan rejimine sert eleştiriler yöneltilirken, HDP’ye açık destek verildi. Hollanda, Avusturya, Belçika, İtalya, Fransa, Lüksemburg, Almanya, İsveç ve Avustralya’dan heyetler HDP milletvekilleriyle görüşerek Türkiye’de olan bitene dair bilgi aldı. Erdoğan’ın talimatıyla gözaltına alınan vekillerden Ziya Pir ise Alt Komite Başkan Yardımcılığı’na seçildi.


NATOPA İstanbul’da toplandı

NATO Parlamenterler Asamblesi 62. Genel Kurulu (NATOPA) Türkiye Meclisi’nin ev sahipliğinde İstanbul’da yapılıyor. Hilton Bomonti Otel’de Cumartesi günü başlayan Genel Kurul toplantısının ilk iki gününde "Ekonomi ve Güvenlik Komitesi”, "Siyasi Komite”, "Savunma ve Güvenlik Komitesi", "Güvenliğin Sivil Boyutu Komitesi" oturumları düzenlendi. 

HDP’ye açık destek

28 farklı ülkeden milletvekillerinin katıldığı NATOPA Genel Kurulu’nda en dikkati çekici gelişme ise Erdoğan’ın talimatıyla eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş’ın aralarında olduğu binlerce yöneticisi ve üyesi tutuklanan, belediyelerine kayyum atanan Halkların Demokrasi Partisi (HDP) verilen açık destek oldu. 

Ziya Pir yönetime seçildi

Türkiye’ye yönelik sert eleştirilere sahne olan toplantının dünkü oturumunda NATO Parlamenterler Asamblesi üyesi HDP Amed Milletvekili Ziya Pir, NATOPA Alt Komite Başkan Yardımcılığı’na önerildi. Hollanda sağ parti tarafından yapılan öneri diğer üye ülkelerin temsilcileri tarafından da kabul gördü. 

Yurtdışı yasağı var!

Ziya Pir ise sonucun belli olmasının ardından attığı tweette, "Hay Allah… görevim gereği sık sık yurtdışına çıkmalıyım ama yurtdışı yasağım var!!!" dedi. HDP eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu 10 vekilinin tutuklanmasıyla sonuçlanan 4 Kasım’daki operasyonda Ziya Pir de gözaltına alınmıştı. Daha sonra serbest bırakılan Pir’e yurtdışı yasağı konmuştu. 

Bozdağ yalanla savundu

Genel Kurul’un önceki günkü oturumunda ise HDP’li Ziya Pir ile AKP’li Adalet Bakanı Bekir Bozdağ arasında HDP’lilere yönelik tasfiye operasyonu nedeniyle gerilim yaşandı. HDP’li vekillerin tutuklanması ve belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili sorular üzerine bu durumu savunan Bakan Bozdağ, HDP’liler için "Hukuka, yargıya saygı göstermeyen ve meydan okuyan bir tavır ortaya koydular. Hukukun gereği yapıldı" dedi. Bozdağ, belediyelere kayyum atanması ile ilgili konuşmasında ise belediyelerin ‘PKK’ye para aktardığı’ iddiasında bulundu.


HDP’li Pir gerçeği anlattı

Pir ise Bozdağ’a "Yalan söylüyorsunuz, gerçekleri anlatmıyorsunuz" diyerek itirazda bulundu. AKP’nin gönderdiği müfettişlerin belediyelerde yaptığı tüm incelemelerin sonucunda ‘PKK’ye para aktarıldığı’ yönünde hiçbir belgeye ulaşılamadığını anlatan Pir, HDP’li milletvekillerinin yapılan tebligata uymadıkları sözlerine de itiraz etti: "Ne bana ne makamıma ne de avukatıma hiçbir tebligat yapılmadan evimden gözaltına alındım. Siz bana tebligat yapıldığını ispatlayın ben Pazartesi günü istifa edeceğim. İspatlayamazsanız en azından bir özür dileyin."

TRT canlı yayını kesti

NATOPA’da tüm yayını aralıksız veren TRT ise HDP’li Pir söz alınca yayını kesti. 

HDP’yle dayanışma dikkat çekti

Türk devleti ile kurumları HDP’ye sansür ve baskı uygularken, 28 farklı ülkeden milletvekillerinin katıldığı NATOPA Genel Kurulu adeta HDP’ye destek toplantısına dönüştü. Zirveye katılmak için İstanbul’da bulunan çok sayıda delegasyon HDP’liler ile görüştü. Hollanda, Avusturya, Belçika, Lüksemburg, Almanya, Fransa, İtalya, İsveç ve Avustralya’dan heyetler HDP milletvekilleri Ziya Pir ve Hişyar Özsoy ile biraraya gelerek Türkiye’de olan bitene dair bilgi aldı. Hollanda Hükümet Milletvekili ve Delegasyon Başkanı Han Ten Broeke de dün HDP’lilerle görüşen vekiller arasındaydı. 

Alternatif toplantı yapıldı

Pazar günü Avusturya delegasyonunun çağrısı ile alternatif bir toplantı da yapıldı. Toplantıya, Avusturya, Belçika, Almanya ve Lüksemburg delegasyonları eksiksiz katılırken, diğer ülkeler temsilci gönderdi. NATOPA Saymanı Marc Angel’in de katıldığı toplantının ana gündemi HDP’ye yönelim ve tutuklu eşbaşkanlar ile vekillerle dayanışmaydı. 

Türkiye’ye silah satışı durdurulmalı

Toplantının katılımcılarından Almanya Yeşiller Partisi Milletvekili Jürgen Trittin, Berlin’in Ankara’ya silah satmasına son vermesi gerektiğini söyledi. Eski Çevre Bakanı Trittin buna Türkiye’nin kendi halkına karşı savaş yürütmesini gerekçe gösterdi. 

Bu nasıl bir partner!

Trittin "Savaş ve savaş tehlikesi bulunan bölgelere silah sevkiyatlarının yapılamayacağı yönündeki temel ilke, NATO içinde de geçerli olmalı" dedi. "Demokrasinin temel haklarını tasfiye etmeye başlayan bir NATO partneriyle karşı karşıyayız" diyen Jürgen Trittin, Türkiye’ye askeri teçhizat temininde bulunulmaması gerektiğini belirtti. 

Trittin Türkiye’ye yaptırım uygulanması gerektiğini kaydederek, "Putin’i örnek alabiliriz. Putin Türkiye’yi dize getirdi. Ondan öğrenebileceğimiz şeyler var" diye konuştu.

Irak’’a müdahaleye izin verilmemeli

Alman milletvekili ayrıca Bağdat’ın tüm tepkisine rağmen Musul’a bağlı Başika’daki güçlerini Irak’tan çekmeyen Türkiye’ye sessiz kalınmaması çağrısı da yaptı. "Rusya’nın Ukrayna’ya girmesi ile NATO bildiri üzerine bildiri yayınladı. Ukrayna’ya girdiği için Rusya’nın NATOPA’daki gözlemci statüsü düşürüldü" diyerek benzer tavrın Irak’tan çıkmayan Türkiye’ye de gösterilmesini istedi. 

Azeri vekil dışında kimse Türkiye’yi savunmadı

Avusturya Yeşiller Partisi Milletvekili Peter Pilz ise NATOPA toplantısındaki atmosferi şöyle izah etti: "Erdoğan için çok kötü geçiyor. Hezeyan gibi geçiyor adeta. Azeri bir kadın milletvekili haricinde Türkiye’yi savunan yok. Azerbaycan dışındaki tüm ülkeler Erdoğan’ın yaptıklarını kabul etmiyor. Bu bir yenilgidir Erdoğan için."

MİT Türkleri kışkırtıyor

Pilz, Erdoğan’ın MİT üzerinden Avusturya’da bulunan Türkleri hükümete karşı kışkırttığını dile getirerek, bunun bir ayağının da Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) ve Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) üzerinden yürütüldüğünü kaydetti. AKP hükümetinin yaşanan son duruma dair Avrupa ülkelerine izahat vermesi gerektiğini dile getiren Pilz, Avrupa Birliği’ne de Türkiye ile müzakereleri derhal durdurulması çağrısı yaptı. 

Türkiye-DAİŞ işbirliğine tepki

NATO toplantısında Türkiye’nin DAİŞ ve benzeri çetelere destek vermesine de tepki gösterildi.  Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun hazır bulunduğu ilk günkü oturumda Ermenistan Milletvekili Koryun Nahapetyan, Türkiye’nin DAİŞ’e destek verdiğine dikkat çekerek AKP Hükümeti’ni eleştirdi. Çavuşoğlu ise DAİŞ’e karşı mücadele ettiklerini savunarak, Ermeni vekili dürüst olmamakla suçladı. 

İSTANBUL