NAV-YEK üyeleri Özgürlük Nöbeti’nde

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Strasbourg’daki Avrupa Konseyi (AK) önünde düzenlenen özgürlük nöbetini 355’inci haftasında Êzîdî Dernekler Birliği Merkezi (Navenda Yekîtiya Komelên Êzdiyan-NAV-YEK) üyeleri devraldı .

Üzerinde Öcalan’ın özgürlüğü için süresiz nöbette olunduğu yazılan pano ile Öcalan’ın portrelerinin bulunduğu eylem alanında, çevreden geçen kişilere de bilgilendirme yapılıyor.

Grup adına açıklama yapan Êzîdîler Meclisi peşimamı Hizni, Kürt halkının çok kritik bir süreçten geçtiğini belirterek, bu süreçte Leyla Güven’in başlattığı ve sonrasında Strasbourg dahil birçok alana yayılan açlık grevlerine dikkat çekti.

Güven’in yanı sıra cezaevleri ile Avrupa’daki açlık grevlerini selamladıklarını söyleyen Hizni, “Başta Êzîdî toplumu olmak üzere Kürt halkının seferberlik içerisinde sürece sahip çıkması gerekiyor. Bizler Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğünü Kürt halkının da özgürlüğü olarak görüyoruz” dedi.

Öcalan üzerindeki tecridin kırılması amacıyla zindanlarda gerçekleştirilen fedai eylemlere de değinen Peşimam Hizni, daha başka ölümlerin yaşanmaması için Kürt halkının her saniye eylem halinde olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Peşimam Hizni, AK ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılmasına yönelik taleplere acil olarak karşılık vermeleri çağrısında bulundu.

STRASBOURG