New York’ta Kürt Film festivali

ABD’nin New York kenti Kürt Film ve Kültür festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu yıl 3. yapılacak olan festival 6-8 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival kapsamında birçok film gösterimi yanında dinletiler, panellerle birçok oturum gerçekleşecek. Kürt yemeklerinin ve yöresel kıyafetlerinin de tanıtılacağı festival renkli görüntülere sahne olacak. Rojava Film Komünü üyesiyken şehit düşen Mazdek Ararat’a adanan festival, çocuk filmlerinin gösterimiyle başlayacak.

Birçok film ve etkinlik düzenlenecek

Festival açılışında Ortadoğu uzmanı Analist Nicolas Heras bir konuşma gerçekleştirecek. New York Rosa Luxemburg vakfından Kazembe Balagun da, “Kürtlere destek vermek neden hayati önemde?” başlıklı sunum gerçekleştirecek.

Festival organizatörleri bu yıl gerçekleşecek etkinlikte yazar ve sanatçı Janet Biehl’in çizimleri ile Dijwar Kahraman’ın CD’sinden gelecek tüm satış gelirlerinin Heyva Sor a Kurdistane’ye bağışlanacağını belirtti. Festival 6 Aralık’ta düzenlenecek bir etkinlikle start alacak. Saat: 18.00’de Nicholas Heras’ın konuşmasıyla başlayacak olan festival, Mazdek Ararat ve Xosman Qado’nun yönetmenliğini yaptığı “Zarok in em” filmi gösterimiyle perdelerini açacak. Festival kapsamında “Berfîn”, “Zilan Kobane”, “Deng”, “Derwêş”, “Commandante Arian” filmleri yanı sıra birçok film gösterimi düzenlenecek.

NEW YORK