Newroz halayı başladı

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde Newroz ateşi önceki gün yakıldı. Kadınların çoğunlukta olduğu bini aşkın kişi Çiçek Botan Alanı’nda toplandı. Yakılan ateşin etrafında halay çeken kitle "PKK halktır halk burada" sloganı attı. Kutlamaya kadınların yöresel kıyafetleriyle katılması renkli görüntüler oluştururken, çok sayıda kadının kucağında bebekleri ile Newroz’a katıldığı dikkat çekti. Newroz alanında gençler Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) bayrakları açtı. Patlatılan yüzlerce havai fişek Cizre semalarını aydınlattı. 

Adana’da ilk ateş
Adana’da ilk Newroz ateşi Barbaros Mahallesi’nde yakıldı. Çoğu kadın yüzlerce kişinin katıldığı Newroz kutlamalarında, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri taşınırken, sık sık PKK ve Öcalan lehine sloganlar atıldı. Newroz ateşi alkış, zılgıt ve sloganlar eşliğinde yakıldı. Ateş etrafında çember oluşturup halay çeken yurttaşlar, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısında saygı duruşunda bulundu.

‘Bijî Newroz’ yasak oldu!

Amed’de hafta sonu startı verilen Newroz kutlamaları devam ediyor. Bağlar’ın ardından Kayapınar ve Yenişehir’de Newroz ateşi yakıldı. Kayapınar ilçesindeki Newroz kutlaması yüzlerce kişinin katılımıyla coşkulu biçimde geçti. Yenişehir ilçesi Sanat Sokağı’nda yakılmak istenen sembolik ateş "bir yere sirayet edebilir" denilerek polis tarafından engellendi. Polisle yurttaşlar arasında gerginlik yaşandı. Yüzlerce kişi de mumlarla temsili Newroz ateşi yaktı. "Bijî Newroz" sloganı atan kitleyi polis "yasadışı slogan atıyorsunuz" diyerek, müdahale etmekle tehdit etti. Polisin tavrını kınayan BDP Amed İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, bu tarz uygulamaları kabul etmeyeceklerini söyledi.
Batman’da "Öcalan’a özgürlük Kürtlere statü" şiarı ile yapılacak olan Newroz kutlamalarına ilişkin il binasından basın toplantısı düzenlendi. Newroz’un startının 17 Mart’ta Hasankeyf’te verileceği, 19 Mart’ta ise Newroz alanında kitlesel bir kutlama yapılacağı duyuruldu. İzmir’de de Newroz’un 17 Mart pazar günü Cumhuriyet meydanında kutlanacağı duyuruldu. Birçok il ve ilçede de Newroz kutlamasına ilişkin hazırlıklara dair açıklamalar yapıldı. 

HABER MERKEZİ