Newroz ve seçimler

Newroz yeni gün, yeni yaşam demektir. Eski yaşamı yani kendi efendiliğini ve ezilenlerin köleliğini sürdürmek isteyen egemenler Newroz’a düşmandır. Bu nedenle uzun yıllar Newroz kutlamaları en büyük suç sayılmış ve yasaklanmıştır. Bu yasakların kırılması hiç de kolay olmadı.

Çağdaş Kawa Mazlum Doğan, 1982 Newrozu’nda, üç kibrit çöpüyle bedenini tutuşturarak Diyarbakır zindanlarındaki ve tüm Kürdistan’daki karanlığı yırttı. Kürdistan halkının yeni gününü ve geleceğini aydınlattı. 1990’lı yıllardan sonra Cizre’de, Şırnak’ta, Amed’de Newrozlar kurşun yağmuru altında kutlandı. Devletin kanlı saldırılarına, saptırmalarına rağmen, her geçen yıl daha büyük ve daha inançlı olarak toplanan kitleler Newroz’u kutladı. Bunlar basit bir kutlama değildi, eski yaşamın ölüm çanları ve yeni yaşama çağrı ilanlarıydı.

Bu seneki Newroz kutlamalarının geçmişteki bütün Newrozlardan daha coşkulu, daha güçlü, daha inançlı olduğu görülüyor.

2014 yılı Kürdistan’da ve bölgede çok önemli bir yıl, adeta kader yılı oldu. DAİŞ-IŞİD eliyle, Şengal ve Rojava’da etnik temizlik, büyük bir soykırım yapılmak istendi. Kürtler ve orada yaşayan diğer halklar ya katledilecek ya da sürülecekti. Batı ve Güney Kürdistan tümüyle Sünni-dinci DAİŞ denetimine bırakılacaktı. TC başta olmak üzere, birçok dış güç tarafından desteklenen bu kirli senaryo, halkların kahramanca direnişiyle püskürtüldü. Kobanê direnişi için bütün halklar sokağa döküldü. Dünyanın dört köşesinden gelen devrimci gençler bu mücadelede Kürdistan halklarıyla birlikte savaştı, birlikte can verdi. Halen sürmekte olan bu mücadele, işgalcileri bozguna uğratmakla kalmadı. Bütün ezilenlere yeni yaşam mücadelesinde büyük bir umut ve moral verdi.

Kobanê direnişi ve zaferi, ezilen halkların yeni yaşama olan ihtiyacını ve inancını gösterdi. Bu uğurda ölümüne mücadeleye hazır bir direniş ruhu olduğu ortaya çıktı. Aynı süreçte yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise, HDP adayı Selahattin Demirtaş bütün ezilenlerden göze çarpan ölçüde oy aldı.

Şimdi bütün bu birikimler Newroz alanlarına yansıyor. Newroz alanlarına yansıyan canlılık HDP seçim kampanyalarına da yansıyor. Bu coşkunun 7 Haziran’da sandıklara yansıması da kaçınılmazdır.

7 Haziran 2015 seçimleri, partiler arası, adaylar arası basit bir seçim olmayacaktır.

Türkiye’nin ve bölgenin gidişatında bir dönüm noktası, yön tercihi ve belirlemesi olacaktır.

Sistemle-sistem partileriyle ezilen halklar arasında bir seçim olacaktır.

Eski yaşamla, kölelikle yeni yaşam ve özgürlük arasında bir seçim olacaktır.

Bugüne kadar mücadelenin bütün alanlarında kazanılan değerlerin halk tarafından onaylanması olacaktır.

Bütün bu nedenlerle, bu seçimler sıradan bir seçim olmayacaktır.

Halkların kendi geleceğiyle ilgili olarak, tercihini sandıkta göstermesi olacaktır.

Sandıklarda halkların özgür iradesi kazanacak, halkların eşitliğine-özgürlüğüne karşı olanlar sandıklarda boğulacaktır. Geçmiş yenilecek, gelecek kazanacaktır.

Newroz alanlarında ilan edilen gerçek budur.

CEJNA NEWROZ PÎROZ BÊ!