Norveç Rojava’yı tanımalı

Sosyalist Sol Parti (SV), Türk devletinin Kürtlere yönelik saldırılarının durdurulmasını ve Norveç devletinin Rojava’yı tanımasını ve Türkiye’ye yaptırım uygulamasını istedi. Norveç Kızıl Parti’nin gençlik örgütü Kızıl Gençlik de işgal saldırılarının sona ermesini istedi.

Norveç Sosyalist Sol Parti’nin (SV) Vestfold ve Telemark Bölge Başkanı Grete Wold, Tonsbergs Blad gazetesinde yayımlanan “Türkiye’nin Kürt halkına saldırılarını durdurun” başlıklı makalesinde, ülkelerin Türkiye’nin saldırılarını kınamakla yetinmemesi  ve saldırıları durdurmak için somut adımlar atmaları gerektiğini söyledi.

Wold, makalesinde YPG/YPJ ve Suriye Demokratik Güçleri’nin ABD ve Batılı ülkelerin yardımlarıyla DAİŞ çetelerini yenilgiye uğrattıklarını ve Rojava’da tüm halk gruplarının yer aldığı eşitlikçi bir sistemi kurduğunu belirtti. Kürt güçlerinin 11 bin civarında DAİŞ’lı ve sayıları 75 bini bulan ailelerini cezaevleri ve kamplara yerleştirdiğine ancak Türkiye’nin saldırılarından sonra bunlardan bininin kaçmayı başardıklarına dikkat çekti.

ABD’nin güçlerini geri çekmesinden sonra Türkiye’nin Kürt Halkına karşı saldırıya geçtiğini, saldırıdan hastaneler, yollar, su sistemi, gıda satan dükkanlar ve alt yapının zarar gördüğünü söyledi.

Türkiye’ye silah satışı durdurulmalı

DAİŞ çetelerine karşı savaşta büyük kayıplar veren Kürtlere yapılan saldırıları durdurmak için somut önlemler alınmamasını eleştiren Wold, pek çok ülke saldırıları kınıyor ama bu yeterli değil dedikten sonra taleplerini şöyle sıraladı:

 • Vestfold ve Telemark Sosyalist Sol Parti, Norveçli kurumların güçlü tepki göstermesini ve Türkiye’ye silah satışlarını durdurmasını talep eder.
 • Kürt yönetimi tanınmalı ve diplomatik ilişkiler kurulmalı.

Saldırılarını sürdürmesi durumunda Norveç Türkiye’ye ekonomik yaptırım uygulamalı.

 • NATO, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi, Kürtlere yönelik politikasını değiştirmesi için Türkiye’ye baskı yapmalı.
 • Kuzey Suriye’ye ekonomik yardım, gıda, ilaç ve sağlık yardımları yapmalıyız.
 • Kürt halkını desteklemeli ve Türkiye’den Kuzey Suriye’ye yönelik saldırılarını durdurmasını istemeliyiz.

Tanınmış Norveçli yazar ve şair Arnult Overland’ın başkalarına yapılan haksızlıklara karşı çıkılmasını isteyen şiirinden bir bölüm yayımlayan Wold, “makalesini “Suriye ve Kürt Halkı sessizliğe daha ne kadar dayanacak?” diyerek sonlandırdı.Sosyalist Sol Parti’nin parlamentoda 11 milletvekili bulunuyor.

Norveç Kızıl Gençlik: Türkiye Suriye’den derhal çekilmeli

Norveç Kızıl Parti’nin gençlik örgütü Kızıl Gençlik Merkez Yönetim Kurulu, Türk devletinin Kuzey Suriye’ye yönelik işgalini kınadı ve askerlerini derhal geri çekmesini talep etti.  Kızıl Gençlik’in internet sitesinde bugün yayımlanan yazılı açıklamada, Kuzey Suriye’yi işgal eden Türk devleti kınandı. Türkiye’nin saldırılarına karşı Kürt güçlerini savunmayan ve Türkiye’nin saldırılarını durdurmayan NATO ve ABD’ye sert eleştiriler yöneltildi. Türk devletinin kuruluşundan beri Kürtleri ağır baskı altında aldığına ve asimilasyon uyguladığına dikkat çekilen açıklamada Türkiye’nin Kuzey Kürdistan’da PKK’ye karşı sürdürdüğü savaşı PYD’ye saldırarak Kuzey Suriye’ye taşıdığı belirtildi.

Kuzey Suriye’ye yönelik işgalin Erdoğan rejiminin İstanbul’da yapılan yerel seçimlerde aldığı yenilgiden sonra gerçekleşmesinin gözden kaçırılmaması gerektiği belirtilen açıklamada  Kızıl Gençlik, taleplerini şöyle sıraladı.

 • ABD ve Türkiye Suriye’den derhal çekilmeli.
 • Norveç Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etme haklarını kabul etmeli.
 • Türkiye tüm siyasi tutsakları serbest bırakmalı.
 • Büyük güçler karışmadan Suriye Hükümeti ve Suriye Demokratik Güçleri barış için masaya oturmalı.
 • Norveç Türkiye’nin Kuzey Suriye’yi işgal etmesini kınamalı.
 • Norveç, Türkiye’ye yaptığı tüm silah ve askeri malzeme satışlarını durdurmalı.

ANF/OSLO