Oberhausen’da yeni dernek sevinci

Önceki gün açılışı yapılan Oberhausen Kürt Kültür Merkezi’nde verilen iftar yemeğine ailelerin yanı sıra, Kürdistan İslam Topluluğu (CİK) Başkanı Melle Muhyettin Kurtay, Duisburg ve Oberhausen’de yaşayan Kürdistanlılar katıldı.

Perşembe günü gerçekleştirilen açılışa Kürdistanlılar yoğun ilgi gösterdi. Yeni bir derneğe kavuşmanın sevincini yaşayan aileler, açılışa davet ettikleri şehit yakınlarına iftar verdi.  İftar öncesinde bir konuşma yapan CİK Başkanı Melle Muhyettin Kurtay, Kürdistanlıları yeni dernek açtıkları için kutladı. Kurtay, Kürt halkının bugün her zaman olduğundan daha çok birliğe ihtiyacı olduğunu, bu anlamda Kürtlerin yeni bir derneğe kavuşmasını çok anlamlı bulduğunu söyledi.
Rojava’daki devrime dikkat çeken Melle Kurtay “Halkımız Rojava’da özgürlüğü için mücadele ediyor. Bütün kuşatma, saldırı ve imkansızlıklara rağmen büyük kahramanlıklar sergiliyor. Oradaki halkımız için topyekün seferber olarak sahip çıkmalıyız. Artık Kürtlerin tek çaresi birlik olmaktır” şeklinde konuştu.
Şehit Aileleri Komitesi adına yapılan açıklamada da, Rojava devrimine ve kazanımlarına bütün Kürdistanlıların sahip çıkması çağrısı yapıldı. Konuşmaların ardından İftar yemeğine geçildi.  Yemeğin ardından Kürdistanlılar gece geç vakitlere kadar dernek lokalinde sohbet etti. Kürt Kültür Merkezi , Rolandstr. 23  46045 Oberhausen adresinde açıldı.

Nezahat Ayçiçek (Dernek yöneticisi)
Şu an duygularımı anlatmakta güçlük çekiyorum. Çok mutlu ve gururluyum. Oberhausen’deki Kürdistanlı ailelere yeni bir ev açtık. Bu derneğimiz, ailelerimize, kadınlarımıza, çocuklarımıza, gençlerimize bir adres bir merkez olacak. İnşallah herkes, bütün Kürdistanlılar ve dostlarımız bize destek verir. Bütün arkadaşları derneğimize davet ediyoruz.

Faik Ayçiçek (Dernek Başkanı)Bildiğiniz gibi yeni bir süreci yaşıyoruz. Böylesi önemli bir süreçte Avrupa’da halkımızın örgütlülüğünü daha da pekiştirmesi, dağılmaması için bizler Oberhausen ve Mülheim kentindeki Kürdistanlılar olarak bir araya geldik ve bir dernek açma kararı aldık. Bunu da başardık. Yeni bir dernek açtık. Bu aynı zamanda halkımızın da bir talebi ve aynı zamanda ihtiyacıydı. Dernekleşme ile başta gençlerimiz olmak üzere halkımızı bir araya toplamak, örgütlülüklerini daha güçlü ve kalıcı hale getirmek, kurumlaştırmak, onları içinde bulunduğumuz yeni sürece hazırlamayı amaçlıyoruz. Derneğimiz Kürdistanlıların buradaki büyük ve ortak evidir.
Bugün bütün kazanımlarımızın teminatı ve onuru olan özügürlük şehitlerimizin ailelerini derneğe davet ederek onlara bir iftar yemeği verdik. Derneğimiz bütün halkımıza hayırlı olsun diyorum.

MURAT ALPAVUT/OBERHAUSENİftarların tartışma konusu Rojava

Berlin’de Ramazan ayı boyunca CİK’e bağlı camilerde her gün toplu iftar yemeği veriliyor.
Wedding’de bulunan İbrahim Xelil Cami, Ramazan ayı boyunca her gün iftar yemeği veriyor. Mele Ferruh Sürmeli’nin verdiği bilgiye göre, günde ortalama 25-30 kişi iftar sofrasına konuk oluyor. İftardan sonra birlikte Teravih namazı kılınıyor.
Rojava’daki gelişmelerin de tartışıldığını belirten Mele Sürmeli şunları söyledi: “İslamiyet’in ne olduğunu iyi biliyoruz. Biz O’nu Resulullah’ın dili ve kelamından öğrendik ve öğretiyoruz. İslamiyet’e göre halkımız çok mağdur durumdadır. İçilecek suya, sıcak bir aşa ihtiyacı vardır. Onları ayakta tutmalıyız. Kürt halkına bu bir çağrımızdır: Fitre, zekatlar oraya gönderilmelidir. Rojava’ya yardım sevaptır.”

HIDIR ATEŞ/BERLİN