Obezite mi yoksulluk mu?

Obezite sadece gelişmiş ülkelerde değil gelişmekte olan ülkelerde de sıklıkla görülüyor. Bir dönem “zengin hastalığı” kategorisinde yer alan obezite artık yoksullar için daha büyük risk oluşturuyor.

22 Mayıs Avrupa Obezite günü kapsamında Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ)  göre dünyada fazla kilolu yetişkinlerin sayısı 1.9 milyar, bunların 650 milyonu da obez. Yeryüzünde 5 yaş altı 38 milyon obez çocuk bulunuyor. 5-19 yaş arası obez ve fazla kilolu ergenlerin rakamının 340 milyonu aştığını kaydeden DSÖ, dünya nüfusunun yüzde 65’inin aşırı kilodan kaynaklı sebeplerle yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

Doruk Çakar’ın halagazeteciyiz sitesindeki haberine göre Türkiye’de ise durum pek parlak değil. Her üç kişiden biri obez. Dünya çapında obezite en çok Amerika’da görülüyor. Obezite oranı Amerika’da yüzde 38.2. Bu sıralamayı Meksika, Yeni Zelanda, Bulgaristan ve Avustralya izliyor.

Yoksulları daha çok etkiliyor

Araştırmalara göre obezite, yoksul kadınlarda daha çok ortaya çıkıyor. Obezitenin en sık rastlandığı Amerika’da, Ulusal Sağlık Merkezi tarafından yapılan ve 5 bin kişiyi kapsayan araştırmaya göre varlıklı hanelerde yaşayan erkeklerin yüzde 33’ü, yoksul hanelerde yaşayan erkeklerin ise yüzde 29’u obez. Bu iki oran arasında çok fark bulunmazken, kadınlar için oranlar değişiyor. Varlıklı hanelerde yaşayan kadınların yüzde 29’u, yoksul ailelerdeki kadınların ise yüzde 42’sinde obezite bulunuyor. 

İSTANBUL