Öcalan Fransızcada

 Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın konfederalizm ve komünalizm üzerine bugüne kadar yaptığı yazılı çalışmalar, Fransız Libertaria yayınevi tarafından derlenerek kitaplaştırıldı ve Öcalan ilk kez Fransızcaya çevrilmiş oldu.

SELMA AKKAYA / PARİS

Öcalan’ın demokratik konfederalizm ve komünalizmi üzerine bugüne kadar yaptığı yazılı çalışmaları Libertaria yayınevi tarafından Fransızca olarak derlenerek kitaplaştırıldı ve 6 Şubat günü yayına girdi. Fransa Yeni-Anti-Kapitalist Parti yöneticilerinden Olivier Besancenot önsüzüyle yayınlanan kitap, bütün kitabevlerinde bulunduğu gibi internette satışa sunuldu.

Uluslararası Öcalan Özgürlük ve Kürdistan’a Barış İnisiyatifi tarafından çevrilen kitabın önsözünde, Rojava’yı oluşturan politik ideolojiyi ve onu harekete geçiren dinamiğin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan olduğu, daha adil ve eşitlikçi bir toplumun inşası için ömrünü verdiği ifade edildi. 256 sayfa olan kitapta demokratik konfederalizm üzerine Öcalan’ın kaleme aldığı çalışmalar derlendi. Komünal Devrim adıyla okuyucuyla buluşan kitabın kapağında Öcalan’ın “Ulus devlet, kapitalist hegemonyayı mümkün kılan temel araçtı. Bu yüzden sosyalizm ve anti-kapitalizmin […] devlet modeli temelinde kurulamayacağını kanıtlamaya çalıştım” sözün yer verildi. Ayrıca Öcalan’ın insanlığa bir yeni model sunduğu ifade edildi.

Rojava’yı yaratan doktrin anlaşılmadı

Rojava’da, 2013’ten bu yana yaşanan toplumsal dönüşümü anlamak için öncelikle onu yaratan ideolojiyi bilmeyi gerektiği tezinden hareketle Öcalan’ın çalışmalarını derlediklerini ifade eden yayınevi, Rojava için şu ifadelere yer verdi: “Bölgesel diktatörlükler ve uluslararası emperyalist güçler arasında sıkışıp kalmış, Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve çoğunluğu Kürt olan bu mütevazi bölge yeni bir devrimci model sunmaya çalışıyor: Konfederal, toplumsal, çokkültürlü, laik, ekolojik ve eşit. Kobanê’in DAİŞ’e karşı savaşı Kürt savaşçılarını dünyaya tanıttı ama kimse onları canlandıran siyasi doktrini anlamadı.”

Öcalan’ın Fransızca yayınlanan ilk eseri

Fransızcada bir ilk olan bu çalışma; Türkiye, Suriye, Irak ve İran’da ilerleyen Kürt devrimci hareketi teorisini keşfetmeyi ve dolayısıyla tartışmaya açmayı hedeflediğini ifade ediyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın, dünyanın en eski siyasi tutsaklarından biri olduğu belirtilen kitapta, 1999 yılında uluslararası bir komplo sonucu tutuklandığı ve Komünal Devrim kitabınının da onun cezaevinde yazdıklarının derlemesi olduğu ifade ediliyor.

Kitap, tüm sayılı kitapevlerinde olduğu gibi Amazon, Fnac ve yayınevinin kendi sitesinde 10 euro karşılığında edinilebilecek.  Bu çalışma ile birlikte Kürt Halk Önderi Abdullan Öcalan’ın ilk kez Fransızca bir eseri yayınlanmış oldu. Kitaba şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.editionslibertalia.com/catalogue/poche/abdullah-ocalan-la-revolution-communaliste