Öcalan için AK’ye mektup

Cenî’nin Avrupa Konseyi Sekreteri Thorbjorn Jagland’a gönderdiği mektup, Kürt sorununun demokratik çözümünü destekleme çağrısını içeriyor. Mektup, çeşitli kadın ve barış grupları tarafından da dayanışma amaçlı imzalandı. Cenî, destekleyicilerin mektup gönderme kampanyasının posta, e-mail ve faks yoluyla sürdüğünü belirtiyor.
Cenî mektubunda, Kürdistan ve Türkiye’de yaşanan son gelişmeler karşısında Kürt kadınlarının derin endişeler taşıdığı belirtiliyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’ın, Kürt sorunun çözümünde sahip olduğu kilit duruma şöyle dikkat çekiliyor: "Yıllardır, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan Kürt sorununun barışçıl, demokratik çözümü için çabalar geliştirmiştir. Belli bir süre boyunca İmralı Adası’nda Türk devleti adına bir heyet, Sayın Abdullah Öcalan ile görüşmüş ve Temmuz ayında kalıcı bir barışa doğru üç protokol üzeri hemfikir olunmuş, ancak bu çabalar AKP Hükümeti tarafından yok sayılıp, yeni anti demokratik saldırılarla cevaplandırılmıştır. Abdullah Öcalan’a karşı uygulanan tecrit politikası ağırlaştırılmış, İmralı’daki avukat görüşmeleri 6 kez ‘hava muhalefeti’ bahanesiyle engellenmiştir. Kürt sorununun siyasi çözümü için koşulların ilk kez bu kadar somutlaştırıldığı bir süreçte, AKP’nin bu yaklaşımını savaşın tırmandırılması işareti olarak algılıyoruz. Nasıl Güney Afrika’daki Apartheid rejimi Nelson Mandela’nın özgürlüğü ile aşılabilmişse, Kürt sorununun barışçıl çözümü ve Türkiye’nin kalıcı demokratikleşmesi de Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ile yakından bağlantılıdır."

Kadınlar mektupta, Avrupa Konseyi’nin devreye girerek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı, güvenliği ve özgürlüğünü sağlamaya dönük girişimleri başlatması ricasında bulunuyor. Savaşın tırmandırılmasını, Türk hükümetinin şiddet ve baskı siyasetini önlemenin en etkili yolunun da bu olduğu vurgulanıyor.

HABER MERKEZİ