Öcalan’dan haber yok

Avukatları Ebru Günay, İbrahim Bilmez, Rezan Sarıca ile kardeşleri Mehmet Öcalan ile Fatma Öcalan, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından durumu hakkında kaygılar oluşan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’la görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Avukatlar başvuru dilekçesinde, “Askeri kalkışma ve beraberindeki vahim hadiselerden dolayı müvekkilimiz ile derhal görüşme ihtiyacı doğmuştur. Kamuoyunun ve bizlerin müvekkilin can güvenliği konusunda haklı ve doğal kaygılarından kaynaklı olarak müvekkil ile görüşmenin gerçekleşme koşullarının Anayasa ve Ceza İnfaz Kanunu çerçevesinde oluşturulmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.


Yanıt: Gemi bozuk 

Bursa Cumhuriyet Savcılığı’ndan dün akşama doğru cevap geldi. Savcılık “gemi bozuk” gerekçesini sunarak görüşmenin gerçekleştirilmeyeceğini bildirdi.

Görüşmenin engellenmesinin ardından konuşan Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Ebru Günay, müvekkillerinin durumundan kaygı duyduklarını söyledi. Günay, İmralı‘da devam eden mevcut tecrit durumunun zaten kaygı verici olduğunu, Türkiye’deki darbe ortamının bu kaygıyı daha da arttırdığını söyledi. Günay, “Bu kaygılar ancak ve ancak müvekkilimiz Sayın Öcalan ile yüz yüze görüşülerek giderilecek kaygılardır. Bunun için bir an önce müvekkilimizle görüşmek istiyoruz” dedi. 

Hayati durum

HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, cezaevlerinde avukat ve aile görüşlerinin yasaklandığını, telefon görüşlerine izin verilmediğini hatırlatarak, “Bu faşizmin hemen hemen her alana sirayet ettiğini ve büyük risk oluşturduğunu gösteriyor bize. Tabii biz tuzu kuru bir hareket değiliz. Her şeye rağmen bizim şuan Türkiye zindanlarında 10 bini aşkın tutsak yoldaşımız var. Bunların can güvenliği, demokratik hakları bizim için hayati bir durum arz ediyor” dedi. 

Tatmin edici bilgi değil

Öcalan’ın tecrit koşullarına da dikkat çeken Yıldırım, iktidarı ve yetkilileri uyardı: “Bütün bunlardan daha fazla bizim ve halkımız için tedirginlik oluşturan Önder Öcalan’ın durumudur. HDP heyetine verilen bilgi tatmin edici değildir. Kaygımız büyüktür. Öcalan’ın ailesi, avukatları veya herhangi bir heyet ile görüşmesinin sağlanması gerekir. Temel talebimiz budur. Bu olmadığı sürece kaygımız ortadan kalkmayacaktır. Halkın bu nedenle Kürdistan’da sokaklara ve meydanlara inmesi, meydan ve sokakları tutması an meselesidir.”