Olağanlaşan OHAL!

Fransa Gündemi

Paris, Brüksel, Manchester, Londra ve yeniden Paris’in terör saldırılarına maruz kaldığı bir sistematiğin içerisindeyiz.  Londra’daki terör saldırısının yası daha tutulmamışken Paris’in en işlek turistik yerlerinden Notre Dame Katedrali önünde polise çekiçle saldıran Cezayir kökenli öğrenci olduğu öğrenilen bir kişi vuruldu. Tıpkı Elysee saldırısı gibi seçim öncesi yeniden Fransa’yı alarma geçiren bu saldırının IŞID taraftarı tarafından gerçekleştirildiği ifade edildi. 

Olayın ardından Paris’in banliyölerinde baskınlar birbirini izledi. Uluslararası Af Örgütü’nün Fransa’yı bir buçuk yıldır devam eden Olağanüstü Hal’i kötüye kullandığı gerekçesiyle eleştirdiği bugünlerde hükümet saldırının ardından açıklamalarda OHAL’in ne kadar gerekli olduğunu vurgulamaktan kaçınmadı.  

Af Örgütü’nün "Fransa halkını terör tehdidinden korumak amacıyla çıkarılan OHAL yasaları barışçıl protesto hakkını sınırlandırmada kullanılıyor" dediği bu dönemde yaşanan saldırılar nedeniyle ilk hamle yapılacak eylemlerin güvenlik gerekçesiyle yasaklanması oldu. 11-18 Haziran Pazar günlerinde gerçekleşecek olan milletvekili seçiminin de gerekçe olarak gösterildiği yasakların yanı sıra seçim güvenliği konusunda yeni tedbirler alındı. 

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Elysee’de yaşanan saldırı Macron’un yüzde iki oranında oyunu arttırıp seçimin birinci turunun galibi ve ardından da Elysee Sarayı’nda koltuğa taşımıştı. Söz konusu yeni saldırı ve saldırı olasılığına dair söylemin ülkede güvenlik sorununu önde tutan seçmenin sandıktaki tercihinde önemli rol oynayacağı ve Macron’un işine yarayacağı ifade ediliyor.   

13 Kasım 2015’teki Paris saldırılarının ardından ilan edilen Fransa’daki OHAL uygulaması art arda uzatılmıştı. En son geçtiğimiz günlerde göreve yeni başlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 1 Kasım’a kadar daha üç ay uzatılacağını açıkladı. 

OHAL yasası, Fransa’da ilgili valiliklere  kitlesel gösterileri yasaklama yetkisi veriyor. Diğer taraftan Polise sınırsız yetkilerin tanındığı OHAL sürecinde özellikle yaşanan saldırıların ardından yoksul semtlerinde polisin estirdiği terörün hesabını ise kimse soramıyor. Rutin kontroller sırasında bile şiddetin dorukta olduğu banliyölerde yaşanan bu durum Af Örgütü’nün raporlarına dahi geçmiyor. Af Örgütü ve İnsan Hakları kurumları daha çok OHAL döneminde Fransız sivil toplum örgütlerinin geliştirdiği eylemler karşısında polisin kullandığı orantısız güç kullanımı çerçevesinde raporlar düzenliyor. Oysaki 2015 Kasım ayından bu yana terör gerekçesiyle ev ve iş yerleri baskınlarında yaşanan hukuksuzluk, sokakta yapılan kontroller sırasında tecavüz de dahil polis tarafından yapılan sistematik işkencenin mağduru yabancıların yaşadıkları görülmüyor. 

Pazar günü Fransa terör saldırısı tehdidi gölgesinde seçim için sandığa gitmeye hazırlanırken, OHAL’in tanıdığı olağanüstü yetkilerin topluma geri dönüşümü ise baskıların artması olacak!