Ölmemek için öldüren kadına 15 yıl ceza

Mahkeme, kendisine şiddet uygulayan erkeği öldüren Hülya Halaçkay’a “kasten öldürme” iddiasıyla 18 yıl hapis cezası verdi. Ardından  iyi hal indirimi uygulayarak 15 yıla düşürdü.

İstanbul Güngören’de yaşayan Hülya Halaçkay, 25 Ağustos 2019 tarihinde kendisine şiddet uygulayan evli olduğu Kadir Ören’i özsavunmasıyla öldürmüştü.

Halaçkay’ın 24 yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın dördüncü duruşması Bakırköy Adliyesi’ndeki İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmada ilk olarak söz alan avukat Meriç Eyüboğlu, Halaçkay’ın öldürme kastı olmadan kendini savunduğunu belirttti, otopsi raporuyla da bu durumu açıkladı.

Özsavunma zorunlu

Eyüboğlu, Halaçkay’ın şiddete maruz bırakıldığına ve iki kez karakola gittiğine dair belgeler olduğunu kaydetti. Müvekkilinin saldırıyı bertaraf edemediği için mecburen ölüme sebep olan bir darbe savurduğunu ifade eden avukat Eyüboğlu, Ören’in Halaçkay’ı sistematik şiddet ve cinsel saldırıya maruz bıraktığını söyledi. Olayın gerçekleştiği yerde cam kırıkları, avuç avuç saçlar olduğunu dile getiren Eyüboğlu, Halaçkay’ın ayrıca yerlerde sürüklendiğini belirterek şöyle devam etti: “25. maddenin karşılığı var. Haksız bir saldırı söz konusu. Vücut bütünlüğünü korumaya çalışmış. Savunma zorunlu. Ölmemek için öldürmek zorunda kalmak istemiyoruz. Bize mezar ya da cezaevi seçeneği sunan sisteme hayır diyoruz.”

Eyüboğlu, heyetin meşru müdafaadan karar vermesi gerektiğini ifade ederek müvekkilinin beraatini talep etti.

15 yıl hapis cezası

Kararını açıklayan heyet, Halaçkay’a 18 yıl hapis cezası verdi. Ardından cezada iyi hal indirimi uygulayan heyet, cezayı 15 yıla düşürdü.

İSTANBUL