Onar onar ölüyorlar

Türk devleti, medyası aracılığıyla zafer naraları atarken her gün onar onar askerler öldürülüyor. Gerillalar, üç bölgedeki eylemlerde 22 askeri daha öldürdü.Türk ordusunun Kuzey ve Güney Kürdistan’daki işgal ve imha saldırılarına karşı direnen gerillalar, Heftenîn, Xakurkê ve Şemzînan’da etkili eylemlerle yanıt verdi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi.

  • Gerillalar, 26 Haziran günü Şeşdara alanında Türk birlikleri etkili bir şekilde vurdu; 2 asker öldürüldü.
  • Hava savunma birlikleri, 29 Haziran günü saat 11.45’te Şehit Berivan Tepesi’nde işgalcilere yönelik eylem yaptı; ayrıntıları daha sonra paylaşılacak.
  • Gerillalar, aynı gün saat 14.00’te Xantur Tepesi’nden Dola Beraza alanına doğru ilerleyen Türk birliğini önce denetim altına aldı, bir süre sonra yakın mesafeden vurdu; 10 asker öldürüldü. Akşam saatlerine kadar denetim altına alınanlara müdahale için gelen birlikler de ateş altına alındı. Gece saatlerine kadar ara ara çatışmaların da yaşandığı bu eylem ve çatışmalardaki bilgiler elde edildikçe paylaşılacak.
  • Saat 14.30’da ise Tepê Dupişk alanındaki askerlere; saat 16.30’da Katosulê Tepesi’ndekilere suikast eylemi yapıldı; 2 asker öldürüldü.

Şemzînan’daki eylemler

  • Şehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında, 28 Haziran günü saat 08.50’de Hakkari’nin Şemzînan (Şemdinli) ilçesine bağlı Leylek Tepesi’nde konumlanan işgalci askerlere yönelik suikast eylemi düzenlendi; 1 asker öldürüldü.
  • Gerillalar, 29 Haziran günü saat 14.30’da Şemzînan ilçesine bağlı Bezelê karakolunun Cibri Tepesi’ndeki mevzi ve barınakları  vurdu; ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

Xakurkê’deki eylemler

  • Gerillalar, 29 Haziran günü saat 12.30’da Xakurkê bölgesine bağlı Koordine Tepesi’ndeki işgalcilerin mevzi ve barınaklarını vurdu; 1 mevzi, içinde bulunan 4 askerle birlikte imha edildi. İşgalci TC ordusu eylem ardından taarruz helikopterleri desteğinde Skorsky helikopterlerle ölü ve yaralı askerleri alandan uzaklaştırdı.
  • Türk ordusu, aynı gün Lêlîkan ile Kevortê tepeleri arasında bir operasyon başlattı. Gerillalar, Türk birliklerini denetim altına aldı ve 16.30’da bir sabotaj eylemi düzenledi. Eylem ardından alana müdahale gelen Türk birliği ikinci defa sabotaj taktiğiyle vuruldu; 3 asker öldürüldü.  BEHDİNAN