Onbinler Rosa ve Liebknecht andı

FEHMİ KATAR / BERLİN

Almanya işçi sınıfının öncülerinden Rosa Luxemburg ve Karl Lieknecht katledilişlerinin 100. yılında Berlin’de anıldı.  Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht katledilişlerinin 100. yılında Berlin’de yoğun yağmura rağmen onbinlerce kişi tarafından anıldı. Her yıl olduğu gibi yılın ikinci pazarında saat tam saat 10’da Frankfurter Tor’da başlayıp, iki devrimcinin mezarının olduğu Friedrichsfelde Mezarlığı’nda sonlandı.

 Nazilerin iktidarda olduğu 1933-1946 yıları hariç, katledildikleri 1919’dan itibaren her yıl anılan iki devrimci, Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht bu sene “Her şeye rağmen!” şiarı ile anıldı. Sol partiler, örgütler ve insiyatiflerlerden oluşan eylem birliği tarafından organize edilen anma için seçilen slogan; bütün olumsuzluklara, savaşlar, artan faşizm, çevre kirliliği, mültecileri engelleyen sistemler, eşit olmayan gelir dağılımı gibi tüm olumsuzluklara rağmen pes etmemeyi, mücadele etmeyi öne çıkarmak için belirlendi.

Her şeye rağmen!

Eylemin sloganı olan “Trotz alledem/Her şeye rağmen” Karl Liebknecht’in 31 yoldaşı ile birlikte  katledilmeden 10 gün önce, 15 Ocak 1919´da “Rote Fahne/Kırmızı Bayrak” dergisinde yayınlanan, gelecek işçi sınıfının başkaldırısını anlatan makalesinin başlığından geliyor.

 Basklı partilerden, Afrikalı sömürge karşıtları ve Kürdistanlılara kadar dünyanın her yerindeki mücadelelerin sembollerinin dalgalandığı anma yürüyüşünün sonunda, binlerce kişi ellerindeki kırmızı karanfillerle iki devrimcinin mezarlarını karanfillerle kapladı.

Mezarlıktaki anmaya her yıl olduğu gibi bu yıl da tanınmış pek çok sima katıldı. Sol Parti Eşbaşkanları Katja Kipping ve Berd Riexinger, Meclis Grubu Eşbaşkanları Sahra Wagenknecht ve Dietmar Barstch, Sosyalistler Anıtına birlikte çelenk koydu. Sol Parti eski başkanları Oskar Lafontaine ve Georg Gysi de anmada hazır bulundu.