Erdoğan’a karşı dev protesto: Onbinler sokağa inecek

FEHMİ KATAR / BERLİN

Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in davetlisi olarak 28-29 Eylül’de Almanya’yı ziyaret edecek. Erdoğan’ın ziyaret pogramı büyük oranda netleşirken, Kürt, Alevi, kadın ve Alman toplum örgütleri büyük protesto gösterilerine hazırlanıyor.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in davetlisi olarak 27 Eylül günü saat 22:00 civarında savaş uçaklarının refakatinde Berlin’deki Tegel Havaalanının askeri bölümüne inecek olan Erdoğan’ın, üç günlük ziyaret programı nerdeyse netleşti. Buna göre Erdoğan, çok istediği iki şeyi yapamayacak.

  • Birincisi, Erdoğan’ın bütün ısrarlarına rağmen yandaşlarına konuşmasına izin verilmeyecek.
  • İkinci olarak da, Almanya başbakanı ile tokalaşmak kadar geleneksel olan Almanya’nın simgesi halindeki Brandenburg Tor’daki küçük yürüyüşü yapamayacak.

Erdoğan’ın pogramı

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şimdiye kadar netleşen programına göre Erdoğan ile iki defa, Merkel ile iki defa biraraya gelecek. Bu programa göre Erdoğan 28 Eylül’de önce davetlisi olduğu Frank Walter Steinmeier ile görüşecek. Sonrasında Merkel ile iş yemeğinde bir araya gelecek. Bu iş yemeğinin sonunda Erdoğan’ın yanında getireceği yandaş iş adamları ve Alman iş insanlarının da bulunduğu bir buluşma gerçekleştirilecek.

Aynı günün akşam saatlerinde  Erdoğan, resmi karşılama töreninin yapılacağı Cumhurbaşkanı Steinmeier’in köşküne gidecek.

Berlin’deki Adlon Hottel’de konaklayacak olan Erdoğan, ziyaretinin son gününde bir kez daha Merkel ile görüşecek. 29 Eylül günü Merkel ile kahvaltı yapacak olan Erdoğan’ın, Almanya’da yaşayan Türklerin temsilcilerini de kahvaltıya götüreceği konuşuluyor.

Konuşma izni çıkmadı

Bütün ısrarlarına rağmen Almanya’da yandaşlarına konuşma izni çıkmayan Erdoğan, bunun yerine nefret söylemi ve ajanlık faaliyetlerinden dolayı Alman Anayasa Koruma Örgütü’nün takip ettiği DITIB’e bağlı bir caminin açılışına katılacak. Daha önce faaliyetlerine başladığı için yapılacak sembolik açılış nedeniyle DITIB tarafından yapılan açıklamada, eyalet bakanlarının ve Başbakanının da Erdoğan’a eşlik edeceği söylendi. Bu açıklama üzerine Düsseldorf’daki Başbakanlık makamı tarafından yalanlandı. CDU’lu eyalet Başbaşkanı, diyaloğa açık olduğunu ama Köln’deki cami açılışının bunun yeri olmadığını belirterek, açılışa katılmayacağını açıkladı.

Berlin’in en riskli davetlisi

Erdoğan için en yüksek güvenlik önlemleri alındı. 2002’deki Bush ziyaretinden bu yana en riskli ziyaret olarak tanımlanan Erdoğan’ın Berlin ziyareti boyunca, özel eğitimli polisler ve keskin nişancıların da olduğu 5 bin polisin görev alması bekleniyor. Almanya’nın bütün eyaletlerinden gelecek olan polisler olmasına rağmen Berlin polisinin, Erdoğan’a karşı yapılacak büyük eylemler nedeniyle aynı günlerde Berlin’de Hertha Berlin ve Bayern München arasındaki lig maçının ertelenmesini istediği ama bu taleplerinin reddedildiği Berlin’de konuşulan konular arasında.

SPD’li Berlin İçişleri senatörü Andreas Geisel, “Bizim için zor bir gün olacak, sınırlarımızı zorlayacak” diye tanımladığı Erdoğan ziyareti için, 28 ve 29 Eylül’deki bütün polis izinlerini kaldırdıklarını açıkladı. Berlin’de güvenlik önlemleri hayatı felç edecek. Erdoğan’ın geçeceği güzergahtaki apartmanlarda yaşayanların, camlara çıkması yasaklandı. Aynı güzergah üzerindeki bütün kanalizasyon kapakları lehimlenecek, yollar trafiğe kapalı olacak.

Diktatöre yakışır şekilde karşılama

Berlin polisini bu kadar kaygılandıran şey Almanya’da Erdoğan’a karşı tepkinin büyüklüğü. 28 Eylül’de Almanya’ya gelecek Erdoğan’a karşı onlarca etkinlik ve iki tane büyük eylem hazırlanıyor. Merkezi eylem 28 Eylül olarak belirleyen “Erdoğan Not Welcome” plartformu, Erdoğan’ın 29 Eylül’de Köln’de DITIB’e bağlı cami açılışına katılacağı belli olunca, ikinci merkezi eylemini de Köln’de düzenleme kararı aldı.

Berlin’de yapılacak merkezi eylem Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Steinmeier tarafından resmi törenle karşılamasına yakın saatlerde Postamer Platz’da başlayacak ve resmi karşılamanın yapıldığı Cumhurbaşkanlığı Köşküne kadar yürünecek.

“Erdoğan Not Welcome” platformu, Erdoğan’ın DITIB’e ait bir caminin açılışını yapacağı Köln’de de merkezi bir eylem organize etmeye başladı.

İki büyük eylem

Bu iki büyük eylemin dışında ayrıca 22 Eylül günü Berlin’de Hermannplatz’da başlayıp, Oranien caddesine kadar bir protesto yürüyüşü yapılacak. Yine Berlin’de 26 Eylül’de kadın örgütlerinin organize ettiği bir miting düzenlenecek.

Eylemlerin yanısıra Erdoğan’ın gelişine karşı Berlin’de her gün farklı yerlerde standlar açılıp, hem Erdoğan diktası hakkında kamuoyu bilgilendirmesi yapılıyor, hem de 28 Eylül’de yapılacak eylemlere çağrı yapılıyor.

Erdoğan’ın gelişinden önce Berlin’de farklı yerlerde söyleşiler, paneller, tartışmalar yapılacak. Ayın 25’inde saat 19.00’da Rigaer Strasse 9’da Türk faşistleri Alman politikası ile ilişkileri üzerine sunum ve tartışmalar olacak. Bir gün sonra ise saat 19.00’da Berlin’de tanınan bar ve konser salonu SO36’da “Erdoğan’ın sonu-Çökme ve yeni pazarlıklar arasında bocalayan Türkiye” isimli sunum tartışma etkinliği yapılacak.

Eylem birliğine destek büyüyor

“Erdoğan Not Welcome” birliği eylem hazırlıkları hakkında gazetemize yaptıkları açıklamada, birliğe şimdiye kadar 120 farklı örgütün katıldığını, eylem birliğinin her geçen gün daha da büyüdüğünü belirtilerek şunlar söylendi: “LGBTIQ gruplarından, Almanya’daki Türk işçi derneklerine, Sol Parti, Sivil toplum örgütleri, Antifa Grupları, Feminist örgütler, Êzîdî örgütleri, Alevi örgütleri, Barış grupları, anti-ırkçı gruplar, mülteci örgütleri, sürgündeki Türkiyeliler, Komünistler, Sosyalistler, Anarşistler, Demokratlar, Sanatçılar, Gazeteciler, Öğrenciler ve tabi Kürt örgütleri. Onlarca farklı kesim Erdoğan’a karşı yapılacak eylemleri desteklerini belirttiler. Eylem birliği Berlin’de 28 Eylül saat: 16.00’da Postamer Platz’da başlayacak ve Erdoğan’a resmi karşılama töreni yapılacak Cumhurbaşkanlığı köşküne kadar yürünecek. Eylem’de kadın bloku yanında, enternasyonalist blok da yer alacak.”

Eylem birliği, eylemlerin sadece Erdoğan’a karşı değil aynı zamanda onu davet eden, destekleyen ve en sonda Efrîn’de işlediği insanlık suçlarının ortağı Almanya’ya karşı yapılacak, dedi.

Kadın örgütleri sokakta olacak

Erdoğan’a karşı eylem birliğinin imzacılarından olan Berlin Kürt Kadın Meclisi Destdan yöneticisi Özgür Işık, Destdan olarak Erdoğan’ın gelişine karşı yapılacak eylemler için yoğun çalışmalar yaptıklarını belirtti. Berlin’deki bütün kadın örgütlerine kendileri ile birlikte Erdoğan’a karşı sokağa çıkma çağrısı yaptıklarını ve kadın gruplarından çoğunun da çağrılarına olumlu cevap verdiğini belirtti. 8 Mart dünya kadın platformu ve 25 Kasım kadına şiddete karşı eylem günü platformundaki bütün kadın örgütlerinin yaptıkları eylemlere katılıp, destek vereceklerini belirten Işık, şu an yaptıkları hazırlıkları da Alman kadınlarla beraber yaptıklarını söyledi.

Işık, Erdoğan’ı neden protesto ettiklerine ilişkin şunları kaydetti: “Erdoğan kadın düşmanıdır. Erdoğan’ın buraya gelmesi sadece bizi değil, yani biz Kürt kadınlarını değil bütün kadınları ilgilendiriyor. Türkiye’deki kadınların durumu belli. Erdoğan sonuçta erkek mantığını, maçoluğu temsil eden ve bu en çok kurumsallaştırmak isteyenlerden biri. Bundan dolayı da kadınlara giderken açıkçası bir şey söylememize gerek yok. Polonyalı kadınlar var mesela onlarla konuşuyoruz, onların şu an kürtaj hakkı için büyük bir hareketi var, İrlandalı kadınlar yine kürtaj hakkı için mücadele ediyorlar, Güney Koreli kadınlar savaşta seks kölesi olarak kullanılmış olmalarına karşı mücadele ediyorlar ve bunların hepsi sonuçta erkek egemenliğinden kaynaklanan sorunlar ve Erdoğan’ın kadın düşmanlığı bunların hepsini de kapsıyor. Faşizm aynı zamanda kadın düşmanlığıdır. Erdoğan’ı bundan dolayı protesto ediyoruz.”

Hiçbir yerde istemiyoruz

Erdoğan’a karşı eylem eylem birliğin bileşenlerinden olan ADK yöneticilerinden Erdoğan Çelik, Erdoğan’ın Almanya’ya gelişini öğrenir öğrenmez, Avrupa’daki demokratik kitle örgütleri ile 10 Ağustos’ta bir araya geldiklerini ve  Erdoğan’ın gelişini protesto etmek için bir komite oluşturduklarını ve herkese çağrı yaptıklarını belirtti. Çelik şunları kaydetti: “Başta Kürdistan’da uyguladığı faşizm olmak üzere, halklara uyguladığı faşizm çok açık olarak bilinen bir şey. Erdoğan islam motifli Türkçü şovenizmi, faşizan uygulamaları olan bir diktatör. Artık Türkiye’deki en ufak demokratik tepkilere, hak taleplerine bile tahammülü olmayan bir insan. Bundan dolayı da Erdoğan’ı aslında sadece Almanya’da değil, hiçbir yerde istemiyoruz. Konu sadece onun Almanya’ya gelmesi değil, onun yönetimde olmasını istemiyoruz. Şu an Alevilik inancına göre Muharrem Ayı içerisindeyiz. O dönem Kerbela’da Hasan Hüseyin’e uygulananların bir devamı aslında bugün Erdoğan zihniyeti uygulamaları ile tekrarlanıyor. Cumartesi Anneleri gibi çocukları göz altında katledilmiş, tek istedikleri çocuklarının mezarlarının bulunması, akıbetlerinin ortaya çıkması olan yaşlı insanlara bile tahammül edemeyen, günümüzün en büyük faşistidir Erdoğan.

Almanya, Türkiye’ye silah satacak. Bu silahlar da başta Kürtler olmak üzere oradaki halklara karşı kulanılacak, bu da savaşın kızışmasına neden olacaktır. Erdoğan girdiği ekonomik dar boğazı, Avrupa’lı emperyalistlerle ekonomik anlaşmalar yaparak, Türkiye’yi onlara daha bağımlı hale getirerek aşmak istiyor. Bu anlaşmaların Türkiye halkına bir yararı yoktur. Almanya’nın Hitler faşizmi deneyimi var. Bugünkü Erdoğan faşizmi, buna birçok yönüyle benziyor. Alman halkının bunu görmesi lazım. Böyle bir diktatörün tekrardan Alman topraklarına gelip, Alman hükümeti ile görüşmesi, Alman halkına da yapılan bir haksızlıktır esasında. Bu konuda Alman halkı duyarlı olmalı, bu protestolara katılmalıdır.“

Eylem güçlü geçecek

Erdoğan’ın Almanya ziyaretinin nedenlerinde birinin de, onun faşizan uygulamalarını teşhir eden Almanya’daki güç birliğine daha fazla baskı yapmak istemesi olduğunu belirten ATIK eşbaşkanı Süleyman Gürcan, eylemlerin neden güçlü geçeceğini şöyle açıklıyor: “Almanya’da güçlü bir Erdoğan karşıtı muhalif kesim var. Mesela seçimler döneminde Alman hükümeti, Erdoğan’ın buraya gelmesini göze alamadı. Türkiyeli göçmen emekçilerin birçok örgütü var. Kürtlerin, ilerici güçlerin, demokrasi güçlerinin birçok kurumu var. Geçmişte oluşturulan Demokratik Güç Birliği, Efrîn platformu gibi platformlar kuruldu ve burada ortak bir duruş sergilendi. Bu ortak duruş, birlik Türkiye’deki faşizmi, faşist diktatörlüğü teşhir etti.

Erdoğan diktatörlüğüne karşı oluşan Alman kamuoyu var. Bir kamuoyu anketine göre Almanların yüzde 70’i, yüzde 80’i Erdoğan’ın gelişine karşı. Ve yine Almanya siyaset arenasında da Erdoğan karşıtlığı oldukça yüksek. Nasıl ki geçmişte başka ülkelerden Almanya’ya gelen diktatörlere karşı güçlü eylemler olmuşsa, işte İran şahı örneğinde olduğu gibi, bugün de Erdoğan’a karşı ciddi bir karşı koyuş var. Bugün oluşan eylem birliği de bu güçlü karşı koyuşun bir sonucu. Mesela Gezi sürecinde insanlar gece saat 12.00’de sokağa döküldü, ondan önce Erdoğan Almanya’ya geldi, 150 bin kişi sokağa döküldü.”

Erdoğan’ı teşhir eden bir gücün Almanya’da ortaya çıktığını belirten ATIK eşbaşkanı Gürcan, bu gücün Erdoğan’a karşı çok güçlü bir ses çıkardığını belirterek şunları kaydetti: ”Bunu özellikle Berlin’de alınan güvenlik önlemlerinden anlayabiliriz. ABD başkanına, Putin’e ve Netanyahu’ya uygulanan güvenlik uygulanacak Erdoğan’a. Bu aslında çok yoğun bir tepkinin ve bu tepkinin oluşturduğu korkuya işaret ediyor. Ayın 28’inde Berlin’de, 29’unda Köln’de sokağa çıkacak binlerce kişi, korkmalarında haklı olduklarını göstereceklerdir.

ATIK olarak sadece Almanya’da değil, diğer ülkelerde de bu eylemin çalışmalarını yaptıklarını belirten Gürcan, eylem hazırlıklarına ilişkin şunları belirtti: ‘’Sadece Almanya’da değil, bizim işte Fransa’dan İsviçre’den, Avusturalya’nın bir kısmından, Belçika’dan arkadaşlarımız katılacak bu eylemlere. 29 Eylül’deki eylemi merkezi olarak ele alıyoruz ve güçlü olarak katılacağız.”

Merkel’i de Erdoğan’ı da protesto ediyoruz

Eylemi destekleyen ve hazırlıklarında yer alan ’Feminist kampanya-Gemeinsamen Kampfän’ kadın grubunun aktivistlerinden Rosa Liebig, Erdoğan’a karşı eylemin, faşizme karşı eylem olduğunu belirterek, protestolara katılma nedenlerini şöyle açıkladı:

“Erdoğan bu dönemin en büyük faşistlerinden biri. Dolayısıyla ona karşı kadınlar olarak sesimizi yükseltmek hepimizin görevi. Erdoğan faşizmi sadece Türkiye’yi ilgilendirmiyor. Şu an dünyada yükselişe geçen faşizm ve kadın düşmanlığının bir devamı. Bunun Almanya’daki örnekleri işte son zamanlarda Chemnitz’de yaşananlar. Yine içişleri bakanının kararları, bunların hepsinin birbiriyle bağlantısı var. Bu sağcı politikalar her zaman patriarkayı beraberinde getiriyor ve en büyük zararı kadınlara oluyor. Bundan dolayı da bu faşizan politikaların ete kemiğe bürünmüş hali olan Erdoğan’ı protesto ediyoruz. Alman hükümetinin bizim adımıza onu davet etmesini, onunla beraber işlediği suçları protesto ediyoruz.”

Erdoğan’dan herkes rahatsız

Almanya’daki en büyük radikal sol örgütlerden biri olan Interbinistwische Linke aktivisti Lukas Hoffman ise Erdogan’a karşı yapılacak eylemlere katılma nedenlerini şöyle açıklıyor:

“Eğer kapitalistler, egemen güçler birbiriyle işbirliğine girip anlaşmalar yapıyor, birbiriyle dayanışma içindeyse, bizim de halklar olarak her yerdeki diktatörlüğe, sömürüye karşı birbirimizle dayanışmamız, ortak mücadele etmemiz gerekiyor. Bundan dolayı da Almanya’ya gelecek diktatör Erdoğan’a ve onu davet eden Alman emperyallere karşı ortak eylem yapıyoruz. Erdoğan’ın böyle bir dönemde davet edilmesi, mülteci anlaşmasının daha da sağlamlaştırılması, yeni anlaşmalarının önünün açılması ve Alman silah endüstrisinin, Türk devletine daha çok silah satışını öngören anlaşmaların yapılması içindir.’’

Hoffmann yapılacak ortak eylemlere büyük ilgi ve destek olduğunu belirtip şunları kaydetti: “Erdoğan’ın durumu Alman kamuoyunda çok iyi biliniyor. Böyle bir diktatörün Almanya’ya gelişi halkın büyük bir kesimini rahatsız ediyor. Onun için ona karşı yapılan eylemlere, hayli geniş bir kesim katılıyor.”