Ortak mücadele imkansız değil

Kübalı parlamenter, yeni toplumun oluşmasında kadınların sağladığı katkıya vurgu yaparak, dünya kadın mücadelelerini birleştirmenin zor ama imkansız olmadığını söyledi.

MELİKE AYDIN / JINNEWS/İZMİR

Küba, kadının katılımı olmaksızın bir devrimin başarıyla ulaşamayacağını gösteren bir ülke. Kadınlar için güvenilir ülkelerden biri. Kadınlar, hayatın her alanında, gündelik yaşamda ve çalışma yaşamında eşit yer alıyor. Küba’nın en büyük kadın örgütü Küba Kadın Federasyonu’nun (FMC- Federación de Mujeres Cubanas) hemen devrimden sonra, 1960’da kurulmuş olması kadın sorununa verilen önemin göstergesi. Amaçları arasında kadınların tam eşitliğinin gerçekleştirilmesi, işgücüne katılımlarının sağlanması, toplumdaki entegrasyon sorunlarının giderilmesi var. 3 milyondan fazla üyesiyle 14 yaş üstündeki kadınların % 80’inden fazlasını temsil ettiği gibi parlamentoya da temsilci gönderen bir niteliğe sahip.

Ayışığı Sanat Merkezi’nin konuğu olarak İzmir’e gelen Küba Parlamento Üyesi ve Eğitimci Lazara Borrayo Tolon, bir dizi temasta bulunduktan sonra ülkesine döndü. Ülkelerdeki kadın mücadelelerini takip ettiklerini belirten Tolon, komünizme geçiş için yeni insan yaratmakta olduklarını belirtti. Küba’daki kadınların haklarına değinen Lazara, dünya kadın mücadelelerini birleştirmenin zor ama imkansız olmadığını söyledi.

Öğretmenlik en saygın meslek

 Kapitalist modernitenin annelik rolüyle özdeşleştirdiği öğretmenliğin Küba’da en saygın meslek olduğunu kaydeden Tolon, Küba’daki öğretmenlerin yüzde 61’inin kadınlardan oluştuğunu aktardı. Tolon, yeni toplumun oluşmasında kadınların büyük katkılarının olduğunu vurguladı.

Küba’da 1959 yılında köylü, işçi ve kadınların kanıyla gerçekleştirilen devrimin ardından yeni bir toplum oluşturulduğunun altını çizen Tolon, hem kurumların inşasında hem de eğitimin içeriği ile ilgili “devrim içinde devrim” gerçekleştirdiklerine dikkat çekti.

Devrimi kadınlar omuzluyor

Küba’daki devrimi kadınların omuzladığını söyleyen Tolon, “Kadın özgürlüğü için dünyanın her yerinde bütün hareketlerle iletişimimizi sağlayan bir FMC var. Bu federasyon Küba’daki kadınların bir arada olmasını sağlıyor.”

Kadınlar birlikte mücadele ediyor

Tolon, dünya kadın mücadelelerinin ortaklaşmasına dair fikirlerini şöyle dile getirdi: “Kadın mücadelelerinin ortaklığı için birebir nasıl olacağına dair bir kritik yapamam. Her ülkenin kendi karakteriyle oluşacak bir durum ama imkansız değil. Latin Amerika’da bir kadın derneği var. Latin Amerika’da hem bilimsel çalışmalar hem araştırmalar hem de etkinlikler düzenliyorlar. Biz de bir parçasıyız. Kadınların yaşayışı sosyal yaşamı için mücadele ediyorlar. Bütün dünya için uğraşıyorlar. Kadınların çalışma koşullarına yönelik bir çalışma da yürütüyor” diye konuştu.