Oruçoğlu sergisi Selanik’te

Ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun ”Bütün Dünya Evim” isimli sergisi bugün Yunanistan’ın Selanik kentinde açılışını yapacak.

Oruçoğlu’nun da açılışına katılacağı sergi, ressamın diğer resimleriyle birlikte, dünya yazarlarından kimilerinin portrelerini, kimilerinin de yapıtlarını veya baş kahramanlarını kapsıyor. Yeryüzü Yazarları ve Yapıtları konulu eserlerde Lev Tolstoy, James Joyce, Kafka, Yılmaz Güney, Virginia Woolf, Nikos Kazancakis, Cemal Süreya gibi eserleri görmek mümkün.

Resimlerinde yağlıboya, akrilik, okaliptüs reçinesi gibi çeşitli boya teknikleri kullanan Oruçoğlu, bu sergisinde de realist ve sürrealist stilleri iç içe geçirerek, farklı biçimler elde etme çabasını sürdürüyor. Her resmin bir renk ve ışık armonisi olduğu kadar bir hikaye anlatıcısı da olduğuna inanan Oruçoğlu, kolaj tekniğini yaygın bir şekilde kullanıyor.

60’a yakın sergi açtı

Şu ana kadar, ikisi Amed’de olmak üzere, Türkiye, Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, İsviçre, İngiltere ve Avustralya’da 60’ı aşkın solo sergi açan Oruçoğlu’nun resimlerine kadın, çocuk ve işçi sorunları damgasını vuruyor. Geniş bir yüzey üzerinde, her türlü malzemeyi, el, ayak ve akla gelebilecek her türlü araçla işlemeyi seven ve bunu bir çalışma tarzı haline getiren Oruçoğlu, en özgür olduğu anının, resim yaptığı an olduğunu söylüyor.

   Oruçoğlu halen Avustralya’nın Melbourne kentinde yaşıyor ve çalışmasını, heykellerinin bulunduğu küçük bir tepede, yaşadığı evin bahçesinde ve stüdyosunda sürdürüyor. Öte yandan şimdiye kadar 13’ü roman, 7’si şiir, 3’ü öykü, 2’si masal olmak üzere değişik türlerden 30’ kitabı yayımlandı. Önümüzdeki dönem İstanbul ve Paris’te sergilerinin açılması planlanan Oruçoğlu’nun eserleri gezinmeye devam edecek.

SELANİK