Osmaniye Cezaevi’nde açlık grevi

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan tutsaklar, kötü muamele ve hak ihlallerine karşın 12 Kasım’dan bu yana açlık grevinde. Tutsaklar hak ihlalleri son bulana kadar eylemlerini devam ettireceğini belirtti.

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan tutsaklar, kötü muamele ve hak ihlallerine karşın 12 Kasım’dan bu yana açlık grevinde olduğu bildirdi. Tutsaklar, hak ihlalleri devam etmesi takdirde ise açlık grevini sürdüreceklerini aileleri aracığıyla kamuoyuna duyurdu. Yasal olan haklarının ellerinden alındığını, ayakta sayım dayatmasına maruz kaldıklarını ve bunu kabul etmeyenlerin darp edilip haklarında disiplin soruşturmalarının açıldığını belirten tutsaklar, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Keyfi uygulamalar

 Tutsaklardan Mehmet İpek ağabeyi Ömer İpek’le yaptığı görüşmede, üzerlerindeki baskıya dikkati çekti. İpek, ağabeyi aracılığıyla şunları iletti: “Zorla ayakta sayım dayatıyorlar. Önce kamerayla sayım yapıyorlar. Daha sonra ise kamerasız gelip bizi darp ediyorlar. Hastaneye sevklerimizde kelepçeli muayene dayatılıp, darp ediliyoruz. Gazetelerimiz verilmiyor. Gardiyanlar aile fotoğraflarımıza bakıp, bize hakaret ediyorlar. Keyfi olarak disiplin cezaları veriliyor. Şuanda 3 ay görüş yasağı aldım. Bir arkadaşımızın kolu kırılmıştı. Hastaneye sevki yapılmadı. Keyfi uygulamalarla karşı karşıyayız. Açlık grevine başladık.”

İpek, “Kürt olduğumuz için ikinci sınıf bir muamele görüyoruz. Bu uygulamaların son bulmasını istiyoruz” dedi.

Bir yıllık görüş yasağı

 12 Kasım’da ağabeyi Mahmut Amaç’ı arayan tutsak Adem Amaç, keyfi disiplin soruşturmaları açıldığını, kendisine bir yıllık kapalı ve açık görüş cezası verildiğini aktararak, “Bundan kaynaklı 12 Kasım’dan itibaren açlık grevine girdik. Bu hak ihlallerinin son bulmasını istiyoruz” dediği belirtildi.

OSMANİYE