Ötelenen kadın davaları

Brexit süreci uzadı. Bir yıllık süreçte bir anlaşma olur mu orası belirsiz. İngiltere Başbakanı Theresa May’in istifası yine talep ediliyor. Ama bir süreliğine bu Brexit tartışmalarının hızı yavaşlayacaktır. Nihayet. Çünkü bu 3 yıldır, özellikle bir yıldır devam eden Brexit meselesi yüzünden o kadar önemli olay ve gelişme hasır altı edildi ki. Brexit dışında bütün meseleler ikinci plana atıldı. Bunlardan biri Julian Assange davası oldu. 2010 yılında yayınladığı belgeler ile dünyanın en çok konuşulan ismi olan Assange, Brexit meselesi yüzünden konuşulmamaya başlanmıştı. Assange’in hayatı tam film aslında. Matematik ve fizik okuyan Assange’in bir bilgisayar dahisi olduğu çok aşikar.

1971 doğumlu Avusturalyalı Assanga 1987 yılında beri hackerlik işine girmiş, kurduğu bir ekiple birlikte NASA, Pentagon, Citibank, Motorola ve Panasonic gibi birçok büyük kuruluşunun gizli belgelerini hackerlemiştir. Radikal demokrasiyi savunan Assanga, bilgiyi gizli tutarak kötü yönetimlerin hükümlerini sürdüğüne ve gizli bilginin açığa çıkarılmasıyla halkını temsil edemeyen yönetimlerin yıkılabileceğini düşünüyor. Wikileaks 2006 yılında kurulmasında başrol oynadı. Julian Assange, dokuz kişiden oluşan yönetim kurulu üyelerinden olup ayrıca basın sözcüsü olsa da kendini sadece Wikileaks çalışanı olarak lanse etmeye çalıştı.

2010’un Kasım ayında Wikileaks adlı sitede kamuoyuna açıklanan belgeler büyük yankı uyandırdı. Elbette sosyalist bir kişilik midir, hacklediği belgeleri 2010’a kadar kime niçin pazarladı, kamuoyuna belgeleri sunmak için neden 2010’a kadar bekledi bunlar tartışılır. Assange’in bilgileri hackleme gerekçesi her ne kadar sempatik gibi görünse de inandırıcılıktan uzak. Bilgileri ele geçirmesinin politik bir zemini olduğunu zannetmiyorum.

Assange için birebir bir suçlama talebi bulunamadı, ama iki ayrı cinsel taciz ve tecavüz suçlaması nedeniyle hakkında yakalama kararı çıktı. Londra’da Ekvador Büyükelçiliğine sığınma talebinde bulunan Assange, Ekvador hükümeti tarafından sığınma talebi onaylandı. Karara İngiliz hükümeti itiraz etti ve Ekvador hükümetini uyardı. Ancak gözaltına alınması geçen güne kadar gerçekleşemedi. Yani 7 yıl sonra tutuklandı. Şimdi özellikle kadın hakları savunucuları İngiliz parlamentosunun Assange’ın cinsel taciz suçlamaları konusunda 7 yıldır süren sessizliğine karşı çok kızgın. Politikasının yanında kadın haklarının bir garnitür olarak görüldüğü savunuluyor.

Assange hakkında suçlamada bulunan 2 kadın, davalarının görülebilmesi için 7 yıl beklemek zorunda kaldı. Assange’ın sadece hacklediği gizli belgeler öne çıkarken tecavüz ve cinsel taciz suçlamaları çoğu zaman konuşulmadı bile. Muhafazakar Parti’nin bu özellikle işyerlerinde kadın tacizlerini gündeme taşımayacağı beklendik bir durumken İşçi Partisi’nin benzer tavırsızlığı hayal kırıklığı yarattı. Kadına yönelik şiddet veya taciz bir savaş aracı olarak görülürken kadınların işyerinde yaşadığı tacizler dikkate alınmıyor.

İngiltere’de kadınlar, günlük hayatta yaşadıkları haksızlıkları ve eşitsizliği konuşmak ve haklarını aramaları için siyasi öncelikleri hep beklemek zorunda. Brexit’i beklemek zorunda kalan haksızlığa uğrayan kadınların sayısını tahmin etmek bile zor. Siyaset, kadın davalarının önüne geçtiği sürece demokrasi işlevsiz bir yönetim olarak kalacaktır.