Özeleştiri veriyoruz

Amedspor olarak zor günler yaşadıklarını dile getiren klüp başkanı Metin Kılavuz, istenen başarıyı henüz elde etmedikleri için taraftara özeleştiri verdiklerini kaydetti.

LEZGİN AKDENİZ / MA/AMED

Ligde istenilen performansı yakalayamayan Amedspor Başkanı Metin Kılavuz, kötü gidişata neden olan birden fazla etkenin olduğunu belirterek,  ayrıştırmalara rağmen Amedspor’un Fair-Play adayı olduğunu söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2’nci Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden ve son iki yıldır önüne koyduğu hedeflerin uzağında kalan, bu sezon da ligde istediği performansı yakalayamayan Amedspor, zor günlerden geçiyor. Sahasındaki ilk galibiyetini geçen hafta Başkent Akademi FK karşısında alan Amespor, lider Manisa BBSK’nin 20 puan gerisinde 13’üncü sırada yer alıyor. Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, istenilen performansı yakalayamamasındaki sorunları anlattı.

Takım oyunu ortaya koyamadık 

Ligde istedikleri yerde olmadıklarını ve Amedspor taraftarlarına bunun özeleştirisini verdiklerini belirten Kılavuz, “Amedspor hak etmediği bir yerde. Takım oyunu olarak istediğimiz oyunu gösteremedik. Dört büyükler kadar taraftar kitlesine sahip olduğumuzu biliyoruz. Amedspor’un temel sorunu da burada ortaya çıkıyor. Bu kadar büyük bir kitlesel taraftar grubuna yönelik yönetimsel ve kurumsal yapımız, eş değer düşmüyor. Bütün çabamızda kurumsal yeterliliğimizin buna cevap olmasıdır” dedi.

Maçlarımızda Mehter Marşı çalınıyor 

Türkiye’de siyasete en uzak kulübün Amedspor olduğunu ifade eden Kılavuz, “Maçlarda asker selamının izahatı yoktur. Bizim bütün maçlarımız, sanki milli maça çıkıyormuş havasıyla geçiyor. En son Konya maçında arkadaşlarımız da gitmişti. Maç öncesi ve sonrası 120 dakika boyunca mehter marşları çalındı. Amedspor bu ülkenin bir parçasıdır. Niye ayrıştırıyorsunuz. Yapılanlar sporun ruhuna aykırıdır” diyerek tepki gösterdi.

Rakiplerimiz saldırgan oynuyor

Amedspor’un halk takımı olduğunun altını çizen Kılavuz, “Ya da iç sahada oynadığımız bir maçta konuk ekip, sanki maçı almasa ligden düşecek motivasyonuyla sahaya çıkıyor. İç sahamızda oynadığımız Hacettepespor, daha önce öyle bir performans ortaya koymamıştı. Bu sorumluluktan kaçma anlamında söylemiyorum. Ancak bunu görebiliyoruz. Komşu takımımız Urfa, hayatının futbolunu oynadı bize karşı. Nasıl bir motivasyonla geldilerse artık. Tabi ki sporda rekabet vardır. Ancak düşmanlık yoktur. Amedspor maçlarının atmosferinde milliyetçilik yer bulamaz kendine. Amedspor halkın değerlerinde bağlı bir takımdır. Sporda olması gereken barışçıl ve evrensel değerleri savunan ve bunu pratiğine yansıtan bir takımdır” diye belirtti.

Kayyum atanınca transferimiz durdu

Transfer Komitesi’nin çalışmalarının sürdüğü günde Amed Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atandığını belirten Kılavuz, kayyumun transfer sürecini olumsuz etkilediğini söyledi. Kılavuz, “Kayyum atamasıyla transferleri kestik. Güç yok. Buradaki güç mali olanaklardır. Yönetim olarak mevcut kaynaklarla ancak bunu yapabiliriz kararını aldık. Kayyum süreci önümüzü kesti. Bu kentin yerel yönetimi, kayyum süreciyle birlikte kulübümüze tahsis edilen servis otobüsü, futbolcularımız servisteyken gelip otobüsü almıştır. Bunlar kentin çocuklarıdır. Böyle bir uygulama olabilir mi? Kayyum süreçlerini demokrasi ve hukuk ile açıklamak abesle iştigaldir. Bir halk irade gösteriyor. Belediye başkanı yüzde 60 oy alıyor. Halkın iradesine ipotek koyuyorsunuz. Seçilmişi alıp yerine atanmış atamak, demokrasi ve hukuk ile bağdaşmıyor” diye konuştu.

Hedefimiz Play Off’a kalmak

Kılavuz, “Devre arasında mali olanaklarımız çerçevesinde nokta transferler yapmayı düşünüyoruz. 2012-2013 yılında üst üste 15 maç kazanarak şampiyon olduk. Beşiktaş’ın rekorunu kırdık. Bu başarıyı tekrarlamamız zor değil. Finans sorunları çözdüğümüz takdirde uyum sorununu aştığımızda Amedspor Play Off’a kalır” dedi.