‘Özerk Yönetim ile ilişkilerimizi güçlendireceğiz’

DAİŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyon’un ABD’li Danışmanı Willaim Roebuck, DAİŞ çetelerinin hücre yapılanmalarına karşı mücadelede Özerk Yönetim ve QSD’yle ilişkilerini güçlendireceklerini söyledi.

Uluslararası Koalisyon’un ABD’li Danışmanı William Roebuck ile Pentagon yetkililerinin yer aldığı heyet, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkanları Bêrîvan Xalid ve Ebid Hamid Mehbaş ile Eşbaşkan Yardımcısı Elizabeth Gewriye ile bir araya geldi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin Eyn Îsa’daki merkez binasında basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilere konuşan William Roebuck, QSD ve Özerk Yönetim’e güvenlik konusunda destek amacıyla ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti. Roebuck, DAİŞ çetelerinin hücre yapılanmalarına yönelik mücadelede Özerk Yönetim ve QSD ile ilişkilerini güçlendireceklerini de sözlerine ekledi. Roebuck, Özerk Yönetim yetkilileriyle bölgede güvenlik ve hizmet konularını ele aldıklarını söyledi.

‘Uluslararası mahkemeyi ortaklarımızla tartışıyoruz’

DAİŞ çetelerinin yargılanacağı bir uluslararası mahkemenin kurulmasına ilişkin ise Roebuck, “Özerk Yönetim’le bugün bu konuyu tartışmadık ama çok önemli bir konu. Ortaklarımızla ve diğer kesimlerle tartışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bölgede tutuklu DAİŞ çetelerine yaklaşımı da olumlu bulduklarını söyleyen Roebuck, çetelerin yargılanmaları için de “Bunun için bir yol bulunacaktır” dedi.

ROMA