Pankart duruşması ertelendi

Roboskî Katliamı kurbanları için 2015’te yapılan anma etkinliğinde “örgüt propagandası yaptıkları” iddia edilen 16 kişi hakkında açılan davanın duruşması ertelendi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyünde, 28 Aralık 2011’de Türk savaş uçaklarının bombardımanıyla katledilen 34 kişi için 2015’te yapılan anma etkinliğinde açılan kimi pankartlar gerekçe gösterilerek, aralarında aile bireylerinin de bulunduğu 16 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan Cihan Encu, Semire Encü ve Fadile Tosun katıldı. Avukatlar da duruşma salonunda hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada savunma yapan üç kişi, katliamda kaybettikleri yakınlarını anmak için programa katıldıklarını belirterek, beraat talep etti. Avukatlar ise anma etkinliğinin suç oluşturmadığını dile getirdi. Aile bireylerinin akrabalarını yitirdikleri için anma programına katıldıklarını hatırlatan avukatlar, beraat talep etti.

Mahkeme heyeti, savunmaların ardından dosya kapsamında yargılanan Cahide Encu ve Sozdar Encü’nün ifadelerinin alınmasına ve dosyadaki eksik hususların giderilmesine karar verdi.

Duruşma, 25 Mart’a ertelendi.

ŞIRNAK