Paris’te saldırı: 6 yaralı

Fransa’nın başkenti Paris’te Levallois-Perret bölgesinde, bir kişinin aracını devriye gezen askerlerin üzerine sürmesi sonucu, ikisi ağır 6 asker yaralandı. 

Dün sabah saat 8.00’de belediye binası yanında gerçekleşen saldırının kasıtlı olduğu ama terör saldırı olup olmadığı henüz netleştirilmedi. Saldırının gerçekleştiği Paris’e bağlı Levallois İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir çok emniyet istihbarat binasının olduğu ve daha çok zenginlerin oturduğu bir semt. 

Kasıtlı bir saldırı 

Belediye binası yakınında yaşanan saldırı nedeniyle polis operasyonun devam ettiği belirtildi. Saldırganın kaçtığı belirtilirken Paris yeni saldırı ihtimali nedeniyle alarma geçti. Bir gün önce ise Eyfel Kulesi’nin yanında bir kişi, askere dönük bıçaklı saldırı gerçekleşmişti. 

Saldırının DAİŞ ve benzeri çete örgütlerince yapılan terör saldırısı olup olmadığınına dair emniyet açıklama yapılmazken Levallois-Perret Belediye Başkanı Patrick Balkany, olayın kasıtlı olduğunu ve olayda lüks bir araç kullanıldığını açıkladı. 

Paris’te 2015’de meydana gelen saldırılardan sonrasında devreye siren OHAL uygulaması uyarınca 10 binden fazla asker sokaklarda; kamu kurumu, alışveriş merkezi ve garlarda günlük devriye geziyor. 

Levallois-Perret bölgesi hem bölge sakinlerinin sosyal statüsü hem de devlet kurumlarının yoğun olduğu bir bölge olduğu için özel olarak korunan bir alan. 

7 Ocak 2015 Charlie Hebdo, 13 Kasım 2015’te Paris’in 3 ayrı noktasında yapılan katliam, 14 Temmuz 2016’da ise Nice’de kamyonla sivil halka dönük saldırı, El Kaide ve DAİŞ‘in Fransa’da yaptığı en büyük saldırılar olarak görülüyor. 

 PARİS