Parkinson hastalığının tedavisi

Parkinson hastalığında kullanılan ilaçlar hastalığın sebebi olan dopamin eksiklikliğinin giderilmesine veya vücutta bulunan dopamin benzeri etkisi olan maddelerin güçlendirilmesine dönüktür. Dopamin maddesinin ön basamağını oluşturan Levodopa maddesi sık kullanılan bir ilaçtır. Levodopa beyinde dopamine çevirilmekte ve böylelikle dopamin eksikliği giderilmektedir. Fakat birkaç yıl sonra yüz ve gövde de istemsiz hareketlere, ilaç etkisinin bittiği saatlerde de yavaşlık ve katılığın şiddetlenmesine yol açabilir. Dopamine benzer etkileri olan maddeleri içeren ilaçlar da mevcuttur. 

Hastalığın tedavisinde yer alan ilaçlar hastalığı durduramamaktadır, ancak belirtileri hafifleterek hastanın günlük yaşam faaliyetlerini rahat sürdürebilmesine yardım etmektedirler. Yirmi yıl önce Parkinson hastalığı tanısı konulduğunda hastaya günlük işlerini görebildiği sürece ilaç tedavisine başlanmazdı. Günümüzde ise bu yaklaşım kabul görmemektedir. Çünkü hastalığın erken evresinde tedaviye başlandığında dopamin eksikliğinin beyinde oluşturacağı diğer işlev bozuklukları geciktirilebilmektedir. Bu da hastalığın daha ılımlı seyretmesini sağlamakta, hastanın yatağa bağımlı hale gelmesini önleyebilmektedir. 

Parkinson hastalığında uygun ilaçlar ile tedavinin yanı sıra erken teşhis, fizyoterapi ve egzersiz yapılması çok önemli olmaktadır. Böylece hem yaşam kalitesi yükseltiliyor, hem de hastalık önemli ölçüde kontrol altına alınabiliyor. Parkinson hastaları için egzersiz ve hareket çok önemlidir. Egzersiz sadece yürüyüş, denge, duruşu düzeltmekle kalmamakta, Parkinson hastalığının depresyon, durgunluk, yorgunluk ve kabızlık gibi diğer belirtilerini de olumlu etkilemektedir. Hareketsizliğin yol acabileceği kalp damar hastalıkları ve kemik erimesine karşı da koruyucu işlev görmektedir. Her ne kadar hareket önemli ise, yorgunluğa da dikkat edilmesi gerekir. Yorgunluk Parkinson hastalığına eşlik edebilen bir unsurdur ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Parkinson hastası günü programlı yaşamalı ve mutlaka egzersize zaman ayırmalıdır. Bununla beraber istirahat dönemi de olmalıdır.

Araştırma merkezlerinde aşı ve gen tedavileri üzerinde çalışmalar devam etmektedir.