‘Parlamentonun askıya alınması hukuk dışı’

İskoçya’nın en yüksek mahkemesi, başkent Edinburgh’da kendisine yapılan başvuruyu karara bağlayarak İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un Parlamento’yu yeni yasama yılından önce 5 hafta süreyle askıya alma kararını hukuka aykırı buldu.

Farklı partilerden milletvekilleri tarafından mahkemeye götürülen başvuruda hükümetin Parlamento’yu önceki günden itibaren 5 hafta askıya alma kararının hukuk dışı ve anti demokratik olduğu söyleniyordu.

İskoçya’nın en yüksek mahkemesinde üç yargıçtan oluşan heyet, hukuk dışılık iddiasının yerinde olduğuna karar verdi.

Yargıçlar, İngiltere Başbakanı Johnson’un kararı “Parlamentoyu engelleme gibi uygunsuz bir amaçla” aldığı konusunda birleşti ve kararda parlamemtonun askıya alınmasının ‘yok hükmünde’ olduğu da ifade edildi.

Mahkemenin yürütmeyi durdurma yetkisi bulunmuyor. Bu durumda İskoçya mahkemesinin Parlamento’nun kapatılması kararını hukuka aykırı bulmasının somut nasıl bir sonuç doğuracağı konusunda belirsizlikler var.

Kararın gelecek hafta salı günü hükümet tarafından İngiltere Yüksek Mahkemesi’ne götürülmesi bekleniyor.

İngiltere hükümeti, Parlamento’nun askıya alınmasının politik bir karar olduğunu ve hukukun alanına girmediğini savunuyor.

İngiltere Parlamentosu’nun İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışını düzenleyen bir anlaşma için tanınan sürenin dolmasına yani 31 Ekim tarihine çok az bir süre kala adet olduğundan çok daha uzun bir süre kapatılması kararı muhalefet partileri, hatta Muhafazakar Parti’nin kendi içinden eleştiler almıştı.  Birleşik Krallığın AB’de kalmasından yana olan İskoç Ulusal Partisi milletvekili Joanne Cherry, parlamentonun askıya alınması kararını ilk olarak mahkemeye taşıyan isimdi.

Ancak o başvuruya bakan hakim Lord Doherty, Johnson’ın kararının kanunlara uygun olduğu ve başbakanın bu kararının mahkemelerde değil seçimde yargılanması gerektiğine karar vermişti.

İskoçya temyiz mahkemesi ise bugün bu kararı bozarak askıya alma kararının hukuksuz olduğu hükmüne vardı.

İskoçya’daki başvuru ülkenin AB’den ayrılmasına karşı kampanya yürütenlerin çoğunlukta olduğu çeşitli partilerden 70 milletvekili ve Lordlar Kamarası üyesi tarafından yapıldı. 

 EDINBURGH